DİERG’den iş bırakan sendikalara ‘anadil’ eleştirisi

DİERG’den iş bırakan sendikalara ‘anadil’ eleştirisi

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG) 1-2 Kasım’da özlük hakları için iş bırakan öğretmen sendikalarının, iş bırakma gerekçeleri arasında “anadilde eğitim” in olmamasını eleştirdi.

AMİDA HABER - Eğitim-Bir-Sen öğretmenlere ise 1 Kasım günü ilk derse girmeme, Eğitim Sendikaları Güç Birliği (Eğitim Sen, Eğitim İş, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, İdeal Eğitim Sen, Eğitim Söz Sen, Eğitimde Birlik Sen, Eşit Haklar Sendikası, TÖB-SEN) ise 2 Kasım çarşamba günü iş bırakma çağrısı yaptı. DİERG konu ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Sendikalara eleştiri

Açıklamada, sendikaların ÖMK, kariyer sınavı iptali, öğretmenlerin ekonomik olarak güçlenmesi gibi taleplerle iş bıraktığı hatırlatılarak, şu ifadelere yer verildi: “DİERG, bölgesinde yaşayan Kürdler için ‘Kürdce ve Türkçe anadillerini içeren zorunlu eğitimi’ ve bölgesi dışında yaşayan Kürdler içinse ‘seçmeli Kürdce derslerinin okul öncesinden üniversiteye dek zorunlu olmasını’ talep ediyor.

Yaklaşık yüz yıldır Kürd toplumunun Kürdce ile inceltilen bağını onarmayı öneren DİERG’in bu talebi, sendikaların eylem gerekçeleri arasına giremedi. DİERG’in talepleri eyleme katılmayan sendikaların katılmama nedenleri arasında da bulunmuyor. Ayrıca, sendikaların bölge il ve ilçelerindeki şube yönetimleri ve üyeler de bu eksikliğe dikkat çekmediler.”

DİERG, iş bırakma çağrı metnine anadil talebinin de eklenmesini istedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.