Diyarbakır Barosu’nun raporu: 6 ilde 42 avukata şiddet

Diyarbakır Barosu’nun raporu: 6 ilde 42 avukata şiddet

Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi’nin raporuna göre, 23’ü Diyarbakır’da olmak üzere bir yılda avukatlara yönelik 42 şiddet eyleminin gerçekleştiğini açıkladı.

AMİDA HABER - Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Behlül Barlık, "Tehlike Altındaki Avukatlar Günü" nedeniyle açıklama yaptı. Barlık, günün tarihçesine atıfta bulunarak, avukatlara yönelik şiddet eylemlerinin devam ettiğini belirtti. Avukatların ve baroların insan haklarını savunması ve geliştirmesi amacıyla yaptığı etkinliklerin kriminalize edildiğini belirten Barlık, "Avukatların gerek mesleki faaliyetleri gerekçe hak savunuculuğu faaliyetleri üzerinden yargı tehdidine maruz kaldıkları, düşünce ve ifade hürriyetiyle örgütlenme özgürlüğü kapsamındaki faaliyetlerin suçlama konusu yapılarak keyfi yargılamalar gerçekleşmektedir" dedi.

42 şiddet eylemi

Barlık, son bir yılda avukatlara yönelik 42 şiddet eyleminin gerçekleştiğini ifade etti. Barlık, bu eylemlerin 23’ünün Diyarbakır’da gerçekleştiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Mardin Barosu’ndan 3 şiddet eylemi, Hakkari Barosu’ndan 3 şiddet eylemi, Batman Barosu’ndan 4 şiddet eylemi, Van Barosu’ndan 8 şiddet eylemi, Şırnak Barosu’ndan 1 şiddet eylemi ve Diyarbakır Barosu’ndaki meslektaşlara yönelik 23 şiddet eylemi tespit edilmiştir. Bu eylemlerden 16’sı doğrudan kolluk kuvvetlerince gerçekleştirilmiş olup 13 tanesi yargı organlarında çalışan kurum personellerinden, 13 tanesi de avukatların üstlenmiş olduğu dosyalar ile ilgisi bulunan sivil şahıslar tarafından gerçekleştirilmiştir. Avukatlara şiddet eyleminin yüzde 38’i kolluk görevlilerinden, yüzde 31’i yargı personelinden, yüzde 31 i ise sivil şahıslar tarafından gerçekleştirilmiştir.” (Amida Haber)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.