Diyarbakır Büyükşehir’den ‘Biyo Çeşitlilik Günü’ etkinliği: Çöpler temizlendi, uyarılar yapıldı

Diyarbakır Büyükşehir’den ‘Biyo Çeşitlilik Günü’ etkinliği: Çöpler temizlendi, uyarılar yapıldı
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dünya Biyo Çeşitlilik Günü nedeniyle Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçelerinde bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte katılımcılar, çöpleri temizledi.

AMİDA HABER – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı, Dünya Biyo Çeşitlilik Günü nedeniyle, Hevsel Gezi Programı düzenledi.

Doğal yaşam çeşitliliğinin korunması ve geliştirilmesi hedefiyle düzenlenen programa, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Yıldız, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Evin Dindar ve ekoloji örgütleri temsilcileri katıldı. Dicle Vadisi’ndeki çöpleri toplayan program katılımcıları, daha sonra topladıkları çöpleri geri dönüşüm merkezlerine götürmek üzere araçlara yükledi.

dicle-diyarbakir-sur22.jpg

Dicle Vadisi için uyarıda bulunuldu

Programda ekoloji aktivisti Zeki Kanay, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 22 Mayıs’ın Dünya Biyo Çeşitlilik Günü olarak belirlendiğini ifade ederek, yeryüzü türlerinin gittikçe yok olduğunu, bunun da insan ve diğer tüm canlıların yaşamını olumsuz etkilediğini söyledi.

Biyo çeşitliliğinin geri döndürülebilmesi için BM’nin 2030 yılına kadar önüne bir hedef koyduğunu belirten Kanay, Dicle Vadisi’ndeki insanlarla diyaloğa geçip çevrenin kirletilmemesi ve doğal güzelliklerin korunmasına yönelik bazı uyarılarda bulunduklarını söyledi.

dicle-vadisi.jpg

7’si endemik 400 çiçekli bitki türü var

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Evin Dindar ise Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçelerinin, biyolojik çeşitlilik açısından zengin ve önemli ekosistemlere sahip alanlar olduğuna dikkat çekerek, 7’si endemik 400 çiçekli bitki türünün yetiştiği Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçelerinin, 215 kuş türü için hem yaşam hem de göç koridoru olduğunu, Fırat Kaplumbağası dahil 15 sürüngen ve 3 kurbağa türüne ev sahipliği yaptığını vurgulayarak, 28’i Dicle Nehri’ne özgü endemik olmak üzere 51 balık türünün Dicle Nehri’nde yaşadığının bilindiğini söyledi.

Son yıllarda bölgede hızla artan insan faaliyetlerinin, bu değerli ekosistemlerin tehlike altında olmasına neden olduğunu ifade eden Dindar: “Özellikle kum ocakları, tarımsal faaliyetler, ağaç kesimi, kentleşme ve Dicle Nehri Islah Projesi gibi insan etkileri, bölgedeki ekosistemler üzerinde ciddi tehditler oluşturmaktadır. Bu etkiler habitat kaybına, bitki ve hayvan türlerinin yok olmasına, vejetasyonunun zarar görmesine ve su kirliliğine neden olmaktadır. Dolayısıyla bölgedeki doğal yaşamı yok olma riski ile yüz yüze bırakmaktadır.” dedi.

dicle-vadisi-temizlik.jpg

‘Hep birlikte çaba göstermeye devam edeceğiz’

“Habitatı koruma, tarımsal faaliyetlerin sürdürebilir hale getirilmesi, ağaç kesiminin kontrol altına alınması ve nehirlerin doğal yapısının korunması” gibi adımların, bölgedeki ekosistemlerin sağlığını ve biyo çeşitliliğinin devamını sağlayacağına dikkat çeken Dindar, “Aksi taktirde bölgedeki benzersiz biyolojik miras büyük bir risk altında kalacaktır. Doğal mirasımızı korumak ve biyo çeşitliliği desteklemek için hep birlikte çaba göstermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.