Diyarbakır İl Müftüsü Büyük: Kadir Gecesini gafletten uzak şekilde ihya etmeliyiz

Diyarbakır İl Müftüsü Büyük: Kadir Gecesini gafletten uzak şekilde ihya etmeliyiz
Kur'an'ın indirildiği gece olan Kadir Gecesinin önemi, o gece yapılması gereken ibadetler ve Peygamber Efendimizin bu yöndeki tavsiyelerini paylaşan Diyarbakır İl Müftüsü Celal Büyük, bu gecenin gafletten uzak şekilde ihya edilmesi tavsiyesinde bulundu.

Diyarbakır İl Müftüsü Büyük: Kadir Gecesini gafletten uzak şekilde ihya etmeliyiz

Cuma gününü cumartesiye bağlayacak gece Kadir Gecesidir. Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gece olan Kadir Gecesi hakkında konuşan Diyarbakır İl Müftüsü Celal Büyük, Kadir Gecesinin Ramazan ayının son on gününün tekli gecelerinde saklı olsa da ulemanın ittifakıyla 27'inci gecede idrak edildiğini söyledi.

Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hadislerinden Kadir Gecesi hakkındaki aktarımları paylaşan Büyük, "Bilindiği üzere on bir ayın sultanı mübarek Ramazan Ayı içerisindeyiz. Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de bizlere Ramazan ayını tarif ederken Kur'an'ın indirildiği ay olarak tarif etmiştir. İşte Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gece de Kadir Gecesidir. Peygamber Efendimiz Aleyhisselatu Vesselam Ramazan'ın son 10 gününün tekli gecelerinde Kadir Gecesini arayınız diyor. Ulema ise ittifakla Kadir Gecesinin Ramazan'ın 27'nci gecesi olduğunu haber vermişlerdir. Dolayısıyla bizler de asırlardır Ramazan-ı Şerifin 27'nci gecesini Kadir Gecesi olarak ihya ederiz. Bu sene de Allah nasip ederse 5 Nisan cuma gününü cumartesiye bağlayan geceyi Kadir Gecesi olarak ihya edeceğiz." dedi.

"Kadir Gecesini anlamlı kılan Kur'an-ı Kerim'in bu gecede nazil olmaya başlamasıdır"

Kur'an-ı Kerim'in Kadir Gecesi için "Bin aydan hayırlı olan gece" ifadesini hatırlatan Büyük, "Kadir Gecesini en güzel şekilde anlatan Kur'an-ı Kerim, 'Bin aydan hayırlı olan gecedir' diyor. Yani bu geceyi ihya eden ve ibadetle geçiren kimse bin ay ibadet etmiş gibi sevap kazanır. Kadir Gecesini anlamlı kılan Kur'an-ı Kerim'in bu gecede nazil olmaya başlamasıdır. Dolayısıyla Kur'an-ı anlamak, anlamlandırmak, hayatımıza tatbik etmek, Kur'an yolunda bir hayat nasıl mümkün olabilir, bize ne söylüyor ve ne anlatıyor gibi bütün bunları anlamak için Kadir Gecesi bir vesiledir." ifadelerini kullandı.

Büyük, "Geceyi gafletten uzak bir şekilde ihya etmeliyiz. Ayeti kerimede ifade edildiği üzere Kadir Gecesini bize anlatan müstakil bir süre var o da Kadir suresidir. Kadir suresini iyi okumamız gerekiyor. Meleklerinde dahi bu gecenin bereketinden istifade etmek için indiği bir gecede, müminler ve Müslümanlar olarak bu geceyi gafletten uzak bir şekilde gayreti içerisinde olacağız inşallah." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.