Diyarbakır’da tekstil fabrikaları işçi bulamıyor

Diyarbakır’da tekstil fabrikaları işçi bulamıyor
Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde kurulan 5 tekstil fabrikası dünya markalarına üretim yaparken diğer bir yandan da çalıştıracak işçi bulamıyor.

AMİDA HABER- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında gençlerin kişisel ve sosyal gelişimini desteklemek ve istihdam edilebilirliğini sağlamak amacıyla uygulanmaya başlanan “Çalışan ve Üreten Gençler Programı” çerçevesinde 2022 yılında hayata geçirilen “Bismil İstihdam Odaklı Kapasite Geliştirme Projesi” ile kurulan 5 tekstil fabrikası dünya markalarına üretim yapıyor.

Toplam bin 500 kişiye istihdam sağlaması hedeflenen fabrikalar, ilçeyi bölgenin önemli tekstil üretim merkezlerine dönüştürmeyi hedefliyor. Bu proje ile kadınların ve gençlerin ilçede iş yaşamına katılımı sağlanıyor.

Her fabrikada 150 kişi istihdam ediliyor

bismil-tekstil-mudur.jpg

2022 yılında temeller atıldığını söyleyen Tekstilci Mehmet Avşar, 16 bin 500 metrekare üzerinde 5 fabrika kurulduğunu belirtti. Şu an da 5 üreticinin de faaliyette geçmiş durumda olduğunu ifade eden Avşar, her fabrikada 150 kişi istihdam edildiğini aktardı.

“Kalifiye eleman bulmakta zorluk yaşıyoruz”

Her fabrikada 250-300 kişi istihdam etme hedeflediklerini belirten Avşar, “Bismil’e katkısı çok iyi oldu. Şimdiye kadar merdiven altı mantığıyla çalışma profilimiz vardı. Şu an uluslararası markalara çalışacak seviyeye geldik. Şu an da onların hazırlığını yapmakla zamanımız geçiyor. Personel sıkıntımız var, bulmakta zorluk yaşıyoruz. Merdiven altılarla birlikte 60’a yakın atölye var. Kalifiye eleman bulmakta zorluk yaşıyoruz. Yeni aldığımız kararla birlikte kalifiyesiz eleman alıp eğitip o şekilde sektöre kazandırmak. Ancak bu şekilde sıkıntılarımızı gideririz, öyle bir düşüncemiz var” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum