Hasenan Aşireti mensupları Diyarbakır’da buluştu

Hasenan Aşireti mensupları Diyarbakır’da buluştu
Bölgenin en büyük aşiretlerin olan Hasenan Aşireti, Diyarbakır Dernek Başkanı Aziz Ağaoğlu ev sahipliğinde Diyarbakır’da buluştu. Türkiye’nin bir çok ilinden aşiret mensuplarının katılım gösterdiği toplantıda Hasenan Aşireti derneklerinin bir araya gelerek oluşturduğu Hasenan Federasyonu’nun yeni başkanı Enver Ergin seçildi. Katılımcılar misafirperverliğinden dolayı Aziz Ağaoğlu’na teşekkür etti.

Uğur Kasioğlu / Osman Ergün

Sadece Diyarbakır’la sınırlı kalmayan Türkiye’nin birçok ilinde mensubu bulunan ve kurdukları derneklerini bir federasyon çatısı altında toplayan Hasenan Aşireti üyeleri, Hasenan Diyarbakır Derneği Başkanı Aziz Ağaoğlu’nun yapmış olduğu ev sahipliğiyle Diyarbakır’da buluştu. Buluşmada bütün misafilerle tek tek toklaşarak “hoşgeldiniz” dedi.  Dicle Nehri kıyısında bir restoranda verilen yemekte bir araya gelen aşiret üyeleri ve diğer illerin dernek başkanları yenilen yemeklerin ardından gerçekleşen kurultayda Hasenan Federasyonunun yeni başkanı olarak Enver Ergin’i oy birliğiyle seçti.

Hasenan Aşireti mensupları Diyarbakır’da buluştu

Aziz Ağaoğlu

‘Aşiretimiz çok büyük ve kalabalık bir aşirettir’

Toplantıya ev sahipliği yapan Hasenan Diyarbakır Derneği Başkanı Aziz Ağaoğlu, Üyelerin yoğun katılımından çok memnun olduğunu belirterek, “Asırlardır tarih sahnesinde yeri olan bir aşiretimiz var. Aşiretimizin büyüklerinin daha önce yaptığı çalışmalarda aşiretimizin anayurdu Muş’un Malazgirt ilçesi olarak tespit edilmiştir. Akrabalarımız, zamanında Türkiye’nin birçok iline yayıldıkları için aşiretimiz çok büyük ve kalabalık bir aşirettir. Bugün gösterilen katılım ve yoğun ilgi bunun göstergesidir. Kurultayımızda yeni federasyon başkanımız olarak değerli büyüğüm Enver Ergin’i oy birliğiyle seçtik. Davetimizi kırmadan gelen tüm akrabalarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Hasenan Aşireti mensupları Diyarbakır’da buluştu

Şehmus Altundağ

‘Tek derdimiz akrabalık’

Toplantıda konuşan Hasena Federayonu Eski başkanı Şehmus Altundağ, bu yola çıkarken tek derdimizin akrabalık olduğunu vurgulayarak, “Niyetimiz koltuk sevdası değil, hiç olmadı da. Kendi rızamla, isteyerek ve istişareler ederek gururla yürüttüğüm bu görevi değerli büyüğüm Enver Ergin’e devrettim. Biz aramızda küslük dargınlık istemiyoruz” diye konuştu.

Enver Ergin

‘Hasenan Aşireti tarihe geçen bir aşiret’

Gerçekleştirilen kurultayda Hasenan Federasyonu’nun yeni başkanı seçilen Enver Ergin, devir teslimin ardından yaptığı konuşmada, Hasenan Aşireti’nin büyük ve tarihe geçen bir aşiret olduğunun altını çizerek, “Hasenan Aşireti Osmanlı döneminden bu güne kadar çok büyük hizmetler vermiştir. Aşiret tarihimiz devlet arşivlerinde mevcuttur. Bu tarihimizi kimse inkar edemez. El ele verelim birlik beraberlik içinde olalım” ifadelerine yer verdi.

Kurultay sonunda ev sahibi Ağaoğlu, misafirleriyle sevgi ve muhabbetle kucaklaşarak uğurladı. Üyeler bu güzel etkinlikte bir araya gelmenin mutluluğunu dile getirirken Ağaoğlu’nada göstermiş olduğu ilgi, alaka ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

[gallery ids="12643,12639,12640,12644,12638,12641"]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.