Starbucks’tan Diyarbakır Şubesine saldırı açıklaması!

Starbucks’tan Diyarbakır Şubesine saldırı açıklaması!
Diyarbakır’daki Starbucks Şubesi’ne yapılan saldırıya ilişkin açıklamalarda bulunan Starbucks Corporation, sosyal medyada haklarında yayılan iddialara cevap verdi. İsrail'e mali destek sağladığı iddialarının asılsız olduğunu vurgulayan Starbucks, Starbucks veya Howard, İsrail hükümetine ve/veya İsrail Ordusu'na finansal destek sağladığına dair söylentiler kesinlikle doğru değildir. Starbucks, halka açık bir şirkettir bu nedenle her yıl yapılan kurumsal bağışları bir vekâlet beyanı aracılığıyla açıklamak zor
Starbucks

Corporation, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını presto edildiği Diyarbakır’da şubelerine yönelik yapılan saldırıya ilişkin açıklama yaptı. 

Sosyal medya

da kurumlarına yönelik iddia ve tepkilere cevap veren Starbucks, kurumlarının veya Howard Schultz'un İsrail'e mali destek sağladığı iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu. Starbucks’ın resmi sitesi üzerinden yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı;  “Starbucks Corporation'dan Açıklama" başlığıyla yapılan açıklama şöyle:

Starbucks Orta Doğu Hakkında Bilgiler

Köklerimiz her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri'nde olsa da, 86 pazarda faaliyet gösteren global bir şirketiz ve bunlar arasında 11 Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarında 1.900'den fazla mağaza bulunmaktadır. Bu mağazalarda 19.000'den fazla yeşil önlüklü partner (çalışan) istihdam edilmektedir. Bulunduğumuz pazarlarda, toplumun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz; mağazalarımızı işleten yerel iş ortakları ile doğrudan çalışıyor, binlerce vatandaşı istihdam ediyor, milyonlarca müşteriye hizmet veriyor, mahalleler ve şehirlerin desteklenmesi yoluyla birçok kişiye olumlu etki ediyoruz. Dünya genelinde 400.000'den fazla partnerimiz birbirinden farklı görüşlere sahiptir. Bu inanç ve düşünce yelpazesi ne olursa olsun, Starbucks politik olmayan bir organizasyon olmuştur ve öyle kalacaktır. Ne Starbucks ne de şirketin eski başkanı ve CEO'su Howard Schultz, İsrail hükümetine ve/veya İsrail Ordusu'na herhangi bir finansal destek sağlamamaktadır. İnandığımız ve odaklanmaya devam ettiğimiz temel değer, şirketimizin köklü mirasına sadık kalmaktır; partnerlerimiz (çalışanlarımız) ve müşterilerimizle bir fincan yüksek kaliteli kahve eşliğinde bir araya gelmek ve nerede olursa olsun onlara mümkün olan en iyi deneyimi sunmaktır.

Sorular ve cevaplar

Starbucks veya Howard Schultz'un İsrail'e mali destek sağladığı doğru mu?

Hayır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Starbucks veya Howard, İsrail hükümetine ve/veya İsrail Ordusu'na finansal destek sağladığına dair söylentiler kesinlikle doğru değildir. Starbucks, halka açık bir şirkettir bu nedenle her yıl yapılan kurumsal bağışları bir vekâlet beyanı aracılığıyla açıklamak zorundadır.

Starbucks karının herhangi bir kısmını İsrail hükümetine ve/veya İsrail ordusuna gönderdi mi?

Hayır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir.

Starbucks’ın, İsrail’deki mağazalarını siyasi nedenlerden dolayı kapattığı doğru mu?

Hayır. Ticari kararlarımızı siyasi meselelere dayanarak vermiyoruz. İsrail pazarında yaşadığımız operasyonel zorluklar nedeniyle 2003 yılında ortaklığımızı sonlandırmaya karar verdik. Ortaklarımızla aylarca süren görüşmelerden sonra bu dostane karara vardık.

Ortaya fırsat çıkarsa yeniden pazara girme planınız var mı?

2003 yılında İsrail'deki operasyonel zorluklar sebebiyle ortaklığımızı sonlandırma kararı almıştık. Makul bir iş planı olması durumunda, Starbucks markasına uygun olduğunu düşündüğümüz bir pazar oluşması halinde, markamızı yeni ülkelerde gerekli fizibilite çalışmalarını yaparak, yerel iş ortaklarıyla misafirlerimizle buluşturuyoruz. Her fırsatı da bu yaklaşımla değerlendiriyoruz. Markamızın Orta Doğu’da gördüğü yoğun ilgiden çok memnun olduğumuz için bölgedeki işimizi büyütmeyi sürdüreceğiz. Bölgeyle ilgili planlarımızı geliştirmek için iş ortağımız Alshaya Group ile yakın çalışmaya devam ediyoruz.

Orta Doğu’daki Starbucks mağazalarının işletmesi için bölgesel bir ortakla mı iş birliği yapıyorsunuz?

Starbucks, Orta Doğu’daki faaliyetlerini 1999 yılından beri Kuveytli özel bir aile şirketi olan ve aralarında bir lisans ve işletme anlaşması bulunan MH Alshaya Co. WLL aracılığıyla yürütmektedir. Günümüzde bölgenin önde gelen ve en etki sahibi marka franchise işletmelerinden biri olarak tanınan Alshaya Group halen Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaklaşık 1.900’den fazla Starbucks mağazası işletmektedir. Alshaya Group ile başarılı bir ortaklık yürüttüğümüz için kendimizi şanslı buluyor ve gurur duyuyoruz. Bu başarılı iş birliğini daha da ileriye taşımayı umuyoruz.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarında hangi ülkelerde faaliyet gösteriyorsunuz?

Alshaya Group ile iş birliğimiz kapsamında Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde Bahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Starbucks mağazalarıyla faaliyette bulunuyoruz. Çok sayıda toplulukla iş birliği yapma fırsatına sahip olmanın bizim için büyük bir şans olduğunun bilincindeyiz ve Starbucks Deneyimini bulunduğumuz her ülkenin yerel geleneklerine ve kültürlerine saygıyla sunmayı taahhüt ediyoruz. Ayrıca, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde yerel insan kaynağını istihdam ederek binlerce çalışana iş olanağı sağlama konusunda kararlıyız.”

Ne olmuştu?

Diyarbakır'da geçtiğim günlerde İsrail’e destek sunduğu belirtilen kahve zinciri Starbucks şubesine taş ve sopalarla saldırı düzenlenmişti. Saldırıda iş yerindeki masa ve sandalyelere zarar verildi, camlar kırıldı. Şubede hasarın büyük olduğu kaydedildi. Saldırı görüntüleri ise sosyal medyada geniş yer buldu.

Saldırı anına ilişkin video için tıklayınız

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.