‘Yamyam Çekirge’ Diyarbakır’da incelemeye alındı: Korkunç ama…

‘Yamyam Çekirge’ Diyarbakır’da incelemeye alındı: Korkunç ama…
Şırnak'ta görüntülenen "yamyam tombul çekirge" Dicle Üniversitesi’nde incelemeye alındı. Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı’ndan, dışardan çok korkunç görünen bu çekirge hakkında açıklama.

AMİDA HABER - Şırnak kırsalında görülen yamyam tombul çekirge, Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar ve ekibine ulaştırılarak incelemeye alındı.

Doğada nadir olarak 1000 rakımın üzerindeki yerlerde görülen, otla beslenmesinin yanı sıra yumurtasını daha kaliteli hale getirmek için erkeğini yiyen yamyam tombul çekirgeler, 2020 yılında Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin sınırları içinde yer alan 1957 rakımlı sönmüş volkanik Karacadağ'da kayıtlara girdi.

yamyam-cekirge.jpg

Nesli tehlike altındaki türlerin yer aldığı kırmızı listeye alınması için Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğine başvurusu yapılan yamyam tombul çekirgeler, kanatsız olduğu için geniş bir alana yayılamıyorlar.

Çok sayıda alt türü var

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar: "Bu çekirgelerin çok sayıda alt türü var. Bunlar endemik türler ve belirli alanlarda yaşıyorlar. Bu tür diğerlerinden oldukça farklı. Teşhis anahtarlarına bakarak tür tayinini yapacağız" dedi.

İnsanlara zararı yok

Prof. Dr. Satar, vatandaşlara şu uyarıda bulundu: "Dışarıdan çok korkunç görünen bu canlının kimseye bir zararı yok. İnsanlara hiçbir zararı yok. Ülkemize, bulundukları yerlere has türler. Bunlar insanları ısırmaz ve hastalık bulaştırmaz. Lütfen bunlara zarar vermeyelim."

yamyam-cekirge2.jpg

Yıllardır bölgede eklem bacaklılar üzerine çalışma yürüten Prof. Dr. Satar, yapacağı inceleme ile çekirgenin türünü tespit edecek.
Satar, iri ve tombul çekirgelere, yumurta kalitesini artırmak için erkeğini yemelerinden dolayı "yamyam" isminin verildiğini söyledi. (Haber Merkezi)

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.