YENİ Sendika Diyarbakır’dan seslendi: Zam gözden geçirilsin

YENİ Sendika Diyarbakır’dan seslendi: Zam gözden geçirilsin

Sağlık ve Sosyal Hizmet çalışanlarının örgütlendiği YENİ Sendika dün açıklanan memur maaşı zamlarının yetersiz olduğunu belirterek, hükümetin gözden geçirmesini istedi.

AMİDA HABER - YENİ Sendika Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Karakaş yaptığı açıklamada hükümet tarafından açıklanan zam oranlarının beklentileri kesinlikle karşılamadığı gibi, Türkiye’de memuriyetin artık neredeyse bitirildiğini ve işin bu noktaya gelmesinin temel sorumlusu olarak da yetkili sendikaları adres gösterdi. Zammın enflasyonun altında olduğuna vurgu yapan Karakaş, “Yapılan artışın büyük kısmı taban aylığa yansımayan seyyanen zamdan oluşmaktadır. Sağlık çalışanlarımızın nöbet ücretlerinde, ek ödemelerinde ve teşvik ödemelerinde normalde ortalama artışın yüzde 50 olması beklenirken bu oranlar göreceksiniz yüzde 30’lara bile ulaşmayacaktır” dedi.

15 günlük farkın verilmemesi kayba neden olur

Hükümetin söz verdiği oranda zam teklifini meclise getirirken yetkili sendika başkanlarının bu oranlarla ilgili herhangi bir çalışma ve çalışanlar adına bir açıklama yapma gereği duymadığını söyleyen Karakaş “Bakınız en düşük devlet memuru maaşı 22 bin TL olacak denmişti. Ama eşi çalışmayan ve iki çocuğu olan memurun maaşı 22 bin TL oldu. Eşi çalışan veya bekâr olan bir memurun ayaküstü en az 1000 TL kaybı oldu. Bunun yanında yapılan zamların 15 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla geçerli olması nedeniyle her bir memur en az 3 bin 700 TL’lik bir kayıp yaşayacaktır. Bir kez daha hükümete çağrıda bulunuyoruz. 15 günlük farkın da bir an önce mecliste düzeltilmesi gerekir. Yine altını çiziyoruz ortadaki bu olumsuz sonuç memur emeklisi ile işçi emeklisi arasında büyük uçurum oluşturmuştur” dedi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.