Dört Ayaklı Minare önünde Tahir Elçi açıklaması: Bu cinayetin kararının Kürt toplumunun nezdinde bir anlamı yok’

Dört Ayaklı Minare önünde Tahir Elçi açıklaması: Bu cinayetin kararının Kürt toplumunun nezdinde bir anlamı yok’
Tahir Elçi'nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare önünde açıklama yapan Eren, “Biz toplum vicdanındaki bu kararın mahkeme salonlarında tutanaklara geçmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

AMİDA HABER- Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015 tarihinde vurulan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin ölümüne dair açılan davanın 11'inci duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, 3 sanık polis hakkında beraat kararı verdi.

Duruşmayı CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi katıldı.

turkan-elci.jpg

Karar öncesi salonu boşaltan avukatlar, Elçi'nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare'ye kadar yürüyüş yaptı. Burada açıklama yapan avukatlar mahkemenin sanık 3 polise beraat vermesine tepki göstererek, “Tahir Elçi bugün bir daha vuruldu” diye belirtti.

Dört Ayaklı Minare önünde konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, “Tahir Elçi davası cezasız kalmayacak” dedi.

‘Bu cinayetin kararının Kürt toplumunun nezdinde bir anlamı yok’

Eren konuşmasını şöyle sürdürdü: “Belki bugünün siyasal iktidarı, siyasal atmosferi böyle bir kararın çıkmasını sağladı. Ama bir gün mutlaka Tahir Elçi’nin gerçek failleri yargı önünde hesap verecek. Biz bugün buraya gelirken neyi sizlere göstermek istedik. Biz sadece anma günlerinde buraya gelirdik. Tahir Elçi’yi her 28 Kasım’da burada anardık. Başkanımıza verdiğimiz sözü, tam da vurulduğu yerde, bu kadim mekanda bir kez daha kamuoyuna açıklamak için geldik. Kararımızı, irademizi, gücümüzü göstermek için buraya geldik. Şuan beraatle sonuçlandı ama istinafa, Yargıtay’a, Anayasa Mahkemesi’ne, AİHM’e bu dosyayı muhakkak taşıyacağız. Bir kez daha tekrarlıyorum: Bu cinayetin kararının Kürt toplumunun nezdinde bir anlamı yok. Kürt toplumu da Türk toplumu da Tahir Elçi cinayeti ile ilgili kararını ilk gün vermişti. Bu kararı da Tahir Elçi’nin kimliği üzerinden vermişti. Tahir Elçi’nin insan hakları mücadelesi üzerinden vermişti. Tahir Elçi’nin neden hedef gösterildiği üzerinden vermişti. Bu karar bizler için geçerli olan karardır, başımızın üstünde yeri vardır. Biz toplum vicdanındaki bu kararın mahkeme salonlarında tutanaklara geçmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

‘11 celsedir biz orada sanıkların yüzünü görmeden yargılama yapıyoruz’

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan ise şöyle konuştu: “Aslında biz kararın ne olduğunu yaklaşık sekiz buçuk yıldır gerek soruşturma gerekse de kovuşturma sürecinin pratiklerinden biliyorduk zaten. Bundan tam 3 bin 120 gün önce Dört Ayaklı Minare’nin önünde bu kentin tarihi, kültürel dokusu yıpranmasın diye bir açıklama yaparken katledildi. Hayatını insan hakları mücadelesine, cezasızlıkla mücadeleye adayan bir hukuk insanının kendi yaşadığı bu ağır saldırı, bu katliam cezasız kalmasın diye uğraş verdik. Ancak gerek soruşturma sürecinde yürütülen savcılık pratiği gerekse kovuşturma sürecinde avukatların, katılan vekillerin kovuşturmanın ve soruşturmanın genişletilmesine dönük tüm taleplerine rağmen bu kadar kritik dava dosyasında bu delillerin toplanmaması, peşinden de ‘her türlü araştırmayı yaptık ama şüpheden sanık yararlanır, masumiyet karinesidir diye beraat kararı verilmesi en hafif tabiriyle insanın aklıyla alay geçmektir, dalga geçmektir. Buna müsaade etmeyeceğiz. Bu ülkede bir cinayet işlendi. Ve dönemin başbakanı bu siyasi bir suikasttır dedi. Bu mahkeme o başbakanı bile dinleyemedi. Tanıkların neler yaşadığını orada hep beraber yaşadık. 11 celsedir biz oradayız, hakim orada, savcı orada, avukatlar orada, sanıklar yok. 11 celsedir biz orada sanıkların yüzünü görmeden yargılama yapıyoruz.”

‘10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Tahir Elçi bir kez daha vurulmuştur’

Tahir Elçi Vakfı Başkanı Avukat Mahsum Batı ise şunları söyledi: “Tahir Elçi 28 Kasım 2015 tarihinde Dört Ayaklı Minare önünde vurulmuştu. Bugün Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Tahir Elçi bir kez daha vurulmuştur. Failler cezasız bırakılmıştır. Failleri tanıyoruz, biliyoruz. Failleri ve arkasındaki karanlık güçleri açığa çıkarıncaya kadar, hak ettikleri cezalara çarptırılıncaya kadar bu mücadelemizden geri durmayacağız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.