Demirtaş’ın Kobani Davası Savunması bugün raflarda

Demirtaş’ın Kobani Davası Savunması bugün raflarda
Kobani Davası’nda toplam 42 yıl cezaya çarptırılan HDP eski Eş Genel Başkanı Kürt siyasetçi Selahattin Demirtaş’ın, 9 gün boyunca yaptığı savunması kitap olarak raflarda yerini aldı.

AMİDA HABER – Edirne Cezaevi’nde 7 yıldan fazla süredir tutulan Selahattin Demirtaş’ın Kobani Davası’nda yaptığı savunma ‘Onurlu Yaşam Davası, Demirtaş’ın Savunması’ adıyla Dipnot yayınlarında çıktı.

demirtas-savunma.jpg

Demirtaş’ın Savunması kitabının tanıtımında şu ifadelere yer verildi:

“Bilinmelidir ki, bu dava ve yargılama adı altında yürütülen bu faaliyetlere karşı bizim eylemimiz, sözümüz ve savunmamız sadece günümüze yapılmış bir çağrı değil, esasında geleceğe yazılmış bir mektuptur.

Bilinmelidir ki, bu dava ve yargılama adı altında yürütülen bu faaliyetlere karşı bizim eylemimiz, sözümüz ve savunmamız sadece günümüze yapılmış bir çağrı değil, esasında geleceğe yazılmış bir mektuptur.

Kürt halkı mazlumdur, Türk halkı mazlumdur. Onları sömürenlerdir katil olanlar. Topraklarını işgal edenlerdir.

Kültürüne, diline el koyanlardır katil olanlar, biz değiliz. Biz sadece halkımızın onurunu savunduk, haysiyetini savunduk, karnını doyurma hakkını savunduk, şu yeryüzünde özgürce yaşama hakkını savunduk, kendi topraklarında insan gibi yaşama hakkını savunduk.

Kürt ve Kürdistan gerçeğini inkar, insanı inkardır. Herhangi bir insanın dilini, vatanını inkar, insanı inkardır, insanın onuruna saldırıdır.

Kürt halkının kendine ait Kürt milleti olarak bir tarihi vardır, bunu inkar insanın onurunu inkardır.

Bunu kabul ettiğimiz zaman biz kendimizi onursuz gibi hissederiz. Birbirimizin yüzüne bakamayız Kürtler olarak. Sizin de yüzünüze bakamam.

Bu dava vesilesiyle bizi köleleştirmek isteyenlere biz, “Hayır, biz özgür insanlarız” diyoruz.” (Haber Merkezi)

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.