Rektörlük istedi: Bakanlık yeşil alanı kamu alanına çevirdi

Rektörlük istedi: Bakanlık yeşil alanı kamu alanına çevirdi

Dicle Üniversitesi’nde 157 hektarlık arazinin imara açılmasıyla ilgili tartışmalar sürerken, rektörlüğün, 3.4 hektarlık alanın imara açılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurduğu ortaya çıktı. Bakanlık, yeşil alan statüsünü değiştirdi.

AMİDA HABER- Dicle Nehri'nin suladığı bereketli topraklarda 27 bin dönüm arazi üzerine kurulan ve adını tarihe tanıklık eden Dicle Nehri'nden alan Dicle Üniversitesi, son dönemlerde bilim tartışmaları yerine arazi, ihale ve rant iddialarıyla gündemde. Dicle Üniversitesi yönetimi geçtiğimiz günlerde 157 hektarlık alanı imara açmış, TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi yaptığı açıklama ile duruma tepki göstermişti.

Yeşil alanın statüsü değişti

Üniversiteye ait arazilerin imara açılmasına yönelik tartışmalar sürerken, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’nün benzer bir başvuru daha yaptığı ortaya çıktı. Üniversite yönetimi, projede yeşil alan olarak görülen 3.4 hektarlık alanın statüsünün değiştirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurdu. Başvuruyu değerlendiren Bakanlık, projede yeşil alan olarak tanımlanan bölgeyi yerleşim alanına çevirdi. Projede yapılan değişiklik ile Dicle Üniversitesi yönetimi yaklaşık 2 bin dönümlük araziyi satışa çıkartacak. Arazinin satışından elde edilen gelirle aynı bölgeye yeni bir hastane yapılması planlanıyor.

Rant uğruna her yer imara açılıyor

ferit-kahraman.jpg

Konuyla ilgili Amida Haber’e konuşan Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanı Ferit Kahraman, “Üniversite yönetimi söz konusu alanı satışa çıkartıp buradan bir kaynak elde etmek istiyor. Biz bu işlemler yapılırken hukuka ve adalete uygun olmasını istiyoruz. Malumunuz seçimler yakın, bununla birlikte belediyelerin yönetimlerinde kayyumlar var. Bu yerlerden gelen talepler uygun görülerek onaylanıyor. Bu şekilde bazı bölgeler imara açılıyor. Biz biliyoruz ki bu alanların çoğunun imara açılması rant uğruna yapılıyor. İmara açılan yerde 25 yıllık ağaçlar var. Korunması gereken bir alan iken, rant uğruna doğa talan ediliyor. Bilimsel çalışmalarla gündeme gelmesi gereken üniversite ne yazık ki rant ve çıkar işleriyle gündeme geliyor. Biz 157 hektarlık alanla ilgili itirazımızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yaptık. Buradan olumsuz bir yanıt alırsak konuyu yargıya taşıyacağız” dedi. (Haber: İlyas Akengin)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.