Ak Partili Ensarioğlu’ndan HDP eleştirisi: Erdoğan’ı düşman ettiler

Ak Partili Ensarioğlu’ndan HDP eleştirisi: Erdoğan’ı düşman ettiler

AK Parti Diyarbakır Milletvekili adayı Galip Ensarioğlu, “Çözüm süreci iradesini gösteren Erdoğan’a düşmanlık edip ‘Seni Başkan yaptırmayacağız’ dediler. Kürt meselesini çözecek olan Erdoğan’ı hedef alıp her gün bıçaklıyordunuz” dedi.

AMİDA HABER- AK Parti’nin Diyarbakır’da birinci sıradan aday gösterdiği Galip Ensarioğlu, seçim öncesi İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan ile görüşme yapıldığı iddiası, silahsızlanma ve Kürt sorununun çözümüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Kürt meselesini çözmeyen çalışan tek lider Erdoğan'

Hiçbir liderin cesaret etmediği Kürt meselesinin barışçıl çözümünde AK Parti ve Erdoğan’ın önemli adımlar attığını kaydeden Ensarioğlu şunları söyledi, “İmralı adasına milletvekilleri gidiyordu. MİT gidip genel merkezlerinde onlara mektup veriyordu. Oradan Kandil’e taşınıyordu. Kimse bunları hayal edemezdi bu ülkede. Bütün bu iradeyi gösteren bir lidere o iradeyi gösterdiği günlerde dahi düşmanlık edip ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ deyip, ‘Katil Erdoğan’ deyip, yani kendinizin varlık sebebi saydığınız, Türkiye’nin de en önemli meselesi için çözüm iradesi ortaya koyan ve bu işte bu iradeyi çözecek olan senin de paydaş olduğun meselede çözümü yapacağın iktidarı ve onun liderini hedef alıp adeta her gün yandan bıçaklıyordunuz. Ve bugün buna ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ diyorsunuz ama Kürt sorununun sebebi olan o kurucu irade, o İttihat ve Teraki anlayışının temsilcisi olanları ‘Başkan yaptıracağız’ diyorsunuz ve Kürtler adına siyaset yapanlar bunu söylüyor. Bu çelişki başlı başına incelenmesi gereken bir şeydir. Bu Kürtlerin hayrına olmayan bir şeydir. Kürtler adına verilmiş bir karar değil. Bu, ‘Onu başkan yaptıracağız’ diyen Amerika’nın, İsrail’in, Avrupa’nın, İran’ın, Almanya’nın iradesini temsil ediyor, bugün bunu söyleyenler. Bence Kürtler bu meseleyi artık çok iyi sorgulamalı.”

‘Bu koşulları kaldıran HDP’dir’

İktidarın seçim öncesi İmralı’ya heyet gönderdiği iddialarına yanıt veren Ensarioğlu, “Devlet sürekli Öcalan’la görüşüyor. Öcalan çözüme katkı sunmak istediği zaman, Türkiye’nin birliğine, bütünlüğüne, bu silahlı şiddetin son bulması için eğer bir katkı sunmak istiyorsa ve buna devlet de inanıyorsa bu tür görüşmeleri sürdürür. Ancak bugün itibariyle bunun koşullarını ortadan kaldıran bizatihi HDP’nin kendisidir, Kandil’in kendisidir. Yani Öcalan’ı tecrite mahkum eden devlet değil, Öcalan’ı tecride mahkum eden bizatihi Kandil’dir, bizatihi HDP’nin kendisidir. Çözüm sürecini boşa çıkaran, sabote eden, Öcalan’ı rolünü boşa çıkaran yine kendileridir” dedi.

‘PKK silah bırakırsa yeni süreç başlayabilir’

Ensarioğlu şöyle devam etti, “Bu saatten sonra PKK silah bırakıp, Türkiye’deki silahlı varlığına son vermeden yeni bir sürecin kurgulanması siyaseten çok zor görünüyor. Ama zaten hiçbir meşruiyeti kalmamış olan Öcalan’ın, PKK’nin Türkiye’deki silahlı varlığına son verdiğini ifade etmesinden sonra ancak yeni bir süreç kurgulanabilir. Yani çözüm süreci bitmiştir. Çözüm sürecini bittiği yerden devam ettirmek mümkün değil artık. Ancak PKK Türkiye’de silahlarına son verir, varlığına son verir, yeni bir süreç kurgulanabilir. Bu süreç de eskiden olduğu gibi sadece HDP ve PKK üzerinden yürümez. Bütün Kürtler üzerinden veyahut da bütün Türkiye üzerinden yürür” ifadelerini kullandı. Kaynak: Medyascope

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum