CHP’li Tanrıkulu Diyarbakır’ın tarihi mekanlarını bakana sordu!

CHP’li Tanrıkulu Diyarbakır’ın tarihi mekanlarını bakana sordu!
CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Dün (15 Kasım) Mecli’te Plan ve Bütçede Kültür Bakanlığı Bütçesi görüşülürken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Diyarbakır’ın tarihi mekanlarını sordu.

Süleyman AYDIN

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Büyük Millet Meclis’inde Diyarbakır’ın tarihi mekanlarına dikkat çekti. Diyarbakır Merkez Bankası’nın akıbetini, Silvan Hasuni Mağaraları, Lice Bırkleyn Mağarası, Sinek Çayı Vadisi ve Ergani Hilar Mağaraları hakkında yapılacak çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a sordu.

Tarihi mekanlarda yapılacak çalışma ve önerilerini de sunan Tanrıkulu’nun konuşması şöyle:

DİYARBAKIR MERKEZ BANKASI’NIN AKIBETİ

Müze demişken, Diyarbakır Merkez Bankasının binası Diyarbakır'ın ihtiyaçlarını karşılamıyor aynı zamanda. Yeni bir yere taşınması lazım kentin hafızasını ve kimliğini temsil eden bir binaya. Ben Merkez Bankası Başkanıyla da konuştum ama sonuçta sizi de ilgilendiren, Bakanlığınızı ilgilendiren bir alan. Diyarbakır Merkez Bankası binasının boşaltılıp oranın bir şehir müzesine dönüştürülmesi lazım. Merkez Bankası da buna, böyle bir girişime sıcak bakıyor, dolayısıyla sizin de hiç olmazsa bu konuda daha girişimsel bir tutum almanız gerekmektedir.

SİLVAN HASUNİ MAĞARALARI

Bu bağlamda, Silvan Hasuni Mağaraları Anadolu'nun erken dönem mağaralarından biridir ve burayla ilgili olarak özellikle bu depremde bir hasar görmüşlüğü var ve 2012 yılından beri de orada bir restoran falan var, buraların yeniden ele alınması ve oradaki eserlere zarar vermeyecek bir şekilde ortaya çıkarılması lazım.

LİCE BIRKLEYN MAĞARASI

Yine, antik dönemde dünyanın sonu olarak kabul edilen Bırkleyn suyunun ve mağarasının içinde bulunduğu alanda da Asurlulara ait önemli kalıntılar var ve yeterince korunmuyor bu alanlar ve yeterince turizme açılmıyor, buranın açılması lazım.

SİNEK ÇAYI VADİSİ

Çermik-Çüngüş arasında, Sinek Çayı vadisinde yer alan doğal ve arkeolojik alanlar tahrip edilmektedir. Bunun önüne geçilmesi lazım ve buranın da önemli bir turizm alanına ve tarihsel ve kültürel alana dönüştürülmesi lazım.

ERGANİ HİLAR MAĞARALARI

Hilar Mağaralarının koruma ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlanarak Çayönü'yle birlikte turizme açılmalıdır ve Diyarbakır'ın İçkale içerisinde bulunan Amida Höyük kentinin arkeolojik kazılarına başlanmış ama buranın başında bir arkeolog yok, başka bir sanat tarihçisi var, bunu dikkatinize sunuyorum.

DİYARBAKIR’A ÖDENEK AYRILMIYOR

Ayrıca, yine Diyarbakır Cephanesi kazısı, Çayönü kazısı, Zerzevan Kalesi kazısına yeterli ödenek ayrılmıyor. Dolayısıyla çalışmalar yeterli bir hızla gitmiyor maalesef. Dolayısıyla yani buralara daha fazla bir bütçe ayrılması lazım.

KÜRTÇE DİLİNE DİKKAT ÇEKTİ

Bunun dışında da tabii, sinema, tiyatro alanında da özellikle Kürt dilinin, Kürtçenin daha fazla kullanılır hale gelmesi bakımından da Bakanlığınızın aktardığı kaynakların daha da artırılması lazım. Siyasi atmosferden etkilenen kurullar kraldan çok kralcılık yapmaktalar ve dolayısıyla bu destekleri en aza indirmekteler. Dolayısıyla sinema, tiyatro ve diğer alanlarda da yayın alanlarında da sonuçta Kürt Dilinin, Kürtçenin ve diğer diyalektlerin desteklenmesi noktasında Bakanlığınızın daha cesaretli olması gerektiğini buradan ifade etmek istiyorum. Yani önleyici, yasaklayıcı değil dolayısıyla kültür alanında bu alanları açan politikaların öncüsü olmalısınız. Bu alanlardan yürürsek normalleşmeyi sağlayabiliriz. Bunu da burada ifade etmiş olayım.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.