Demirtaş: Bu arkadaşlar benim örgütümde hiç çalışmadı

Demirtaş: Bu arkadaşlar benim örgütümde hiç çalışmadı

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobani davasında savunma yaptı. Demirtaş, “Hadi ben örgüt yöneticisiyim ama bu arkadaşlar benim örgütümde hiç çalışmadı!” diyerek, Yüksekdağ ve Kışanak’ın serbest bırakılmasını istedi.

AMİDA HABER- Aralarında eski HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 21’i tutuklu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasının 19’uncu duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’nde devam ediyor. Sincan Kapalı Cezaevinde tutulan siyasetçiler salonda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde tutulanlar ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

‘Kaç taksitle tahliye olacağım’

Daha sonra söz alan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ mahkeme heyetinin tavrını eleştirdi. Mahkeme heyetine, “Ben kaç taksitle tahliye olacağım, birinci taksitim bitti?” diye soran Yüksekdağ, “7-8 ay önce zaten bu dosyalardan düşme kararı vermek zorundaydınız. Bunların hukukla, usulle, kuralla ve etikle açıklanacak bir tarafı yok. Siz hukuku uygulamadığınız için sizin yaklaşımlarınızla muhatap olmak zorunda kalıyoruz. Senaryolarınızla muhatap olmak zorundayız. Gerçeklerle uğraşamadığınız için senaryolara başladınız. Gerçekten kaçmak için duruşma ortamını geriyorsunuz” dedi.

Taksitle tahliye olunur mu?

Selahattin Demirtaş da söz alarak heyetin Gültan Kışanak’a yönelik “Kim size savunma yapmayın dedi?” sözlerine tepki gösterdi.

Demirtaş şöyle devam etti, “Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel örgüt üyesidir diyorsunuz. Bunu Bahçeli de Erdoğan da söylüyor. Bunların siyasi olduğunu biliyoruz, siz de buna göre mi söylüyorsunuz? 6 yıldır haksız bir şekilde yattıklarını ikinci tutuklamaya sayın. Dün akşam verdiğiniz karar, hukukun ve AİHM kararının etrafından dolanmaktan, bu hükümeti rahatlatma hamlesinden başka bir şey değil. Bu duruşma günü bitmeden, 3 arkadaşımızla ilgili yarım verdiğiniz tahliye kararını tamamlamalısınız. Biz hükümetin rehinesi isek onlar da bizim rehinemiz oldu artık. Bırakın diğer arkadaşlarımızı. Taksitle tahliye olur mu? Böyle ihlal giderme kararı olmaz.

Demirtaş: Bunlar benim örgütümde hiç çalışmadılar

Demirtaş şöyle devam etti, “Gültan Kışanak’ın, Sebahat Tuncel’in Kobanî Davası ile ne alakası var? Hadi biz MYK’yız. Ya olmayanların bu dosyayla ne alakası var? Hadi ben örgüt yöneticisiyim. İyi de bunlar benim örgütümde hiç çalışmadı. Dosyanın elle tutulur hiçbir yanı yok. Diyelim ki, Gültan Kışanak perşembe savunma yapacak ama siz bir sonraki periyotta gelen evrakları okuyacaksınız. Gültan Kışanak daha savunmasını yaparken, geride bıraktığı onlarca sayfada savunmasını yapamazken yeni müşteki beyanları eklenecek. O sırada savunmasını kesip müşteki beyanlarına mı cevap versin? Nasıl olacak? Biz davayı uzatmadık, siz bu hale getirdiniz. Biz hazırlığımızı yapmıştık, siz kestiniz. Örgüt üyeliğinden yargılanırken arkadaşlarımız örgüt yöneticiliğinden ifade vermeye başladılar. Heyetiniz çetenin başı çıktı, şimdi ev hapsinde. Ama siz bize ‘kimden talimat aldınız’ diyorsunuz. Valla biz değil sizin heyetiniz almış talimatı. Bu da ortaya çıktı. Mevzu dosyayı bitirmekse bitirin.”

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 24 Kasım’a kadar ara verdi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.