Sarıgül: Ali Babacan’ın ‘anadil çıkışı’ seçim vaadi

Sarıgül: Ali Babacan’ın ‘anadil çıkışı’ seçim vaadi

TDP Genel Başkanı Sarıgül, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın “anadilde eğitim” çıkışını seçim vaadi olarak değerlendirdi.

AMİDA HABER- Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül Diyarbakır ziyaretinde Amida Haber’in sorularını yanıtladı. TDP, seçim hazırlıklarının devam ettiği Türkiye’de ne Millet İttifakı’ndan ne de Cumhur İttifakı’ndan herhangi bir teklif gelmemesini değerlendiren Mustafa Sarıgül, “Seçimler yaklaştıkça partiler arasında işbirliği ve güç birliği mutlaka yapılacaktır. Türkiye’de biliyorsunuz siyasette 24 saat bile son derece uzun bir süredir. Bizim de görüşmelerimiz yoğun olarak devam ediyor. Ama onun süreci tabi biraz daha var” dedi.

‘Kanunla değil, sandıkla kapatmak’

HDP hakkında devam eden kapatma davası ile Hazine hesaplarına bloke konmasını değerlendiren Sarıgül, şunları söyledi: “HDP’nin Türkiye partisi olmasını çok arzu ediyoruz. HDP’nin ‘terörle’ arasına duvar çekmesini arzu ediyoruz. Ama bir siyasi partinin kapatılmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz. Geçmişte AK Parti’nin kapatılmasına da karşı çıktık, HDP’nin kapatılmasını da kesinlikle doğru bulmuyoruz. Hazine yardımına el konulması da doğru değil. Hazine tüm partilere yardım etmeli. Neden sadece 5 partiye yardım ediliyor. Bir partiyi kanunla kapatmak doğru değil, sandıkla kapatmak önemli.”

Anadilde eğitim

DEVA Lideri Ali Babacan’ın “anadilde eğitim” konusundaki çıkışını da değerlendiren Mustafa Sarıgül, Babacan’ın çıkışını “seçim vaadi” olarak niteledi. Sarıgül, şöyle devam etti: “Seçimden önce bu tür konuşmaların hepsini biliyoruz. Daha önce buraya gelip açılım yaptılar, sözler verdiler, neler yaptılar, neler. Sonra ne oldu? Seçimden sonra hepsini unuttular. Bugünlerde yapılan konuşmalar milletimizi aldatmaktan başka bir şey değildir. Biz parti olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Biz bu coğrafyadaki herkesi kucaklamak istiyoruz. Seçim sonrası tüm partiler bir araya gelerek sivil bir anayasa yapmalıyız.”

‘Her dil konuşulsun’

Kürtçe kasetlerin yasak olduğu döneme atıfta bulunan Sarıgül, “Kürtçe kasetler şimdi serbest, ama satılmıyor. Onun için ne kadar çok yasak olursa o kadar problem olur. Partimiz herkesin kendi düşüncesini ve dilini konuşmasını arzu eder. Hiçbir zaman bir dilin yok edilmesini biz doğru bulmayız. Bir dili hiçbir zaman yok edemezsiniz. Herkes dilini serbest konuşacak ve öğrenecekler. Bunu bütün siyasi partilerin bir araya gelip el birliği yapmamız lazım” dedi. (İlyas Akengin/Özel)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.