Seçimlerde büyük yara alan HDP ve Yeşil Sol Parti’den açıklama

Seçimlerde büyük yara alan HDP ve Yeşil Sol Parti’den açıklama
Genel seçimlerde Türkiye geneli büyük yara alan HDP ve Yeşil Sol Parti ortak açıklama yaparak, “Hiçbir gerekçe ve mazerete sığınmadan tespit edilen eksiklerin muhasebesi yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır” denildi.

AMİDA HABER- Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), dün gerçekleştirdikleri Merkez Koordinasyonu ortak toplantısının ardından yazılı açıklama yayınladı. HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar, Pervin Buldan ve Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın'ın katıldığı ve seçim sonuçlarının kapsamlı olarak değerlendirildiği toplantıda, 28 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimlere ilişkin detaylar da konuşuldu.

‘Sürecin muhasebesi yapılacak’

Yeşil Sol Parti’nin bütün baskılara ve kumpaslara rağmen Meclis’te Türkiye’nin üçüncü büyük temsiliyetine ulaşma başarısını önemli bulduklarının belirtildiği açıklamada, “Genel olarak istediğimiz ve öngördüğümüz seçim sonuçlarını elde edemediğimiz de ortadadır. Şartlar ne olursa olsun daha güçlü örgütlenmek ve daha büyük kazanmak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Yaşanan yetersizliklerin giderilmesi için çalışmalara başladığımızı öncelikle ifade etmek isteriz. Unutulmamalı ki; biz bir eleştiri/özeleştiri geleneğiyiz. Açığa çıkan sonuçların seçim sürecinin ötesinde de gerekçeleri vardır ve bu nedenle kapsamlı bir tartışma sürecine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu süreçte hatalarımızdan ders çıkarma ve bunun sonucunda yeni bir başlangıç yapma temelinde 28 Mayıs’tan sonra halkımızla, il ve ilçe örgütlerimizle birlikte toplantılar yapacak ve süreci tartışacağız. Hiçbir gerekçe ve mazerete sığınmadan tespit edilen eksiklerin ve yetersizliklerin muhasebesi yapılacak ve gerekleri yerine getirilecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır” ifadelerine yer verildi.

Seçim süreci tamamlanmadı

HDP ve Yeşil Sol Parti açıklamasının devamı şöyle: “Ancak seçim süreci henüz tamamlanmamıştır. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu 28 Mayıs’ta yapılacaktır. Partilerimizin geldiği gelenek ve kültür, özgürlük ve demokrasi mücadelesine katkı sunan, zemin açan, olanak yaratan her türlü çalışmayı önemser. Kuşkusuz seçimler de bu çalışmalardan biridir. Tarihimizde şimdiye kadar girilen ve istenilen hedeflere ulaşılmayan her seçim süreci nasıl yeni bir ısrarın, inadın ve mücadeleyi büyütmenin gerekçesi yapılmışsa; bu süreç de örgütlülüğü, direnişi ve mücadeleyi büyütmenin zemini haline getirilecektir.

Daha güçlü başlangıç

Ülke içinde ve dışında tüm halklarımızın, örgütlerimizin ve dostlarımızın faşizmle çetin mücadeleyi seçim sonrasına bırakmadan, ikinci turda eksiksiz sandığa gitmesi ve son fiskeyi vurması gereklidir. Halkımızdan gelen kıymetli eleştirilere en büyük özeleştirimiz tek adam rejimini yenilgiye uğratmak olacaktır. Önümüzdeki kritik süreci azimle örerek ve çalışarak geçireceğiz. Kazanma inancıyla, çalışmalarımıza bugünden itibaren daha güçlü başlama kararı almış bulunuyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum