Bakan Koca uyardı: Ani yükselen ve düşmeyen ateşe dikkat!

Bakan Koca uyardı: Ani yükselen ve düşmeyen ateşe dikkat!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, A Grubu Beta-Hemolitik Streptokok vakalarının Türkiye’de az olduğuna vurgu yaparak, düşmeyen ateş ve boğaz ağrısına karşı uyardı.

AMİDA HABER - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Eylül’den beri bazı Avrupa ülkelerinden bildirilen A Grubu Beta-Hemolitik Streptokok vakalarının Türkiye’de az olduğuna vurgu yaptı. Enfeksiyonun boğaz iltihabı veya ciltte enfeksiyon şeklinde ortaya çıktığını belirten Koca, “Hasta kişilerin öksürme ve hapşırmasıyla yayılan damlacıklara doğrudan maruz kalmakla veya mikrobun yayıldığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan ağız, burun veya göz temasında da kişi hastalığı alabilir. En iyi önleme yolu, ellerin sıkça sabuh ve suyla yıkanmasıdır” dedi.

Ani ve düşmeyen ateşe dikkat!

İlaç tedavisine başlandıktan 24 saat sonra bulaşın azaldığına işaret eden Koca, ailelere şu uyarılarda bulundu: “”Çocuğunuzun ani başlayan ateşi ve boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye rağmen düşmüyor. Kötüye gidiyorsa; normalden çok daha az besleniyor veya sıvı almıyorsa, nefes almakta zorlanıyor, vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 acili arayın veya acil servise başvurun.”Ba
kan Koca uyardı: Ani yükselen ve düşmeyen ateşe dikkat!Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, A Grubu Beta-Hemolitik Streptokok vakalarının Türkiye’de az olduğuna vurgu yaparak, düşmeyen ateş ve boğaz ağrısına karşı uyardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Eylül’den beri bazı Avrupa ülkelerinden bildirilen A Grubu Beta-Hemolitik Streptokok vakalarının Türkiye’de az olduğuna vurgu yaptı. Enfeksiyonun boğaz iltihabı veya ciltte enfeksiyon şeklinde ortaya çıktığını belirten Koca, “Hasta kişilerin öksürme ve hapşırmasıyla yayılan damlacıklara doğrudan maruz kalmakla veya mikrobun yayıldığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan ağız, burun veya göz temasında da kişi hastalığı alabilir. En iyi önleme yolu, ellerin sıkça sabuh ve suyla yıkanmasıdır” dedi.

Ani ve düşmeyen ateşe dikkat!

İlaç tedavisine başlandıktan 24 saat sonra bulaşın azaldığına işaret eden Koca, ailelere şu uyarılarda bulundu: “”Çocuğunuzun ani başlayan ateşi ve boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye rağmen düşmüyor. Kötüye gidiyorsa; normalden çok daha az besleniyor veya sıvı almıyorsa, nefes almakta zorlanıyor, vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 acili arayın veya acil servise başvurun.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.