Bakan Koca’dan ilaç açıklaması: Yakında piyasaya verilecek

Bakan Koca’dan ilaç açıklaması: Yakında piyasaya verilecek
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bazı ilaçların temini konusunda yaşanan sıkıntıların kısa sürede çözüleceğini söyledi. Koca, “Antibiyotikler, çocuk şurupları dahil olmak üzere, pek çok ilaç piyasaya verilecek” dedi.

AMİDA HABER- Sağlık Bakanlığı’nın her yılın Şubat ayında ilaçları fiyatlandırırken belirlediği sabit Euro kuru geçen yıl 7.86 olarak belirlendi. Reel Euro kuru 19 liraya yükselince, firmalar ilaç üretimini düşürdü. Bu nedenle piyasada bazı ilaçlar bulunmamaya başladı. Türkiye genelinde ortaya çıkan ilaç sıkıntısından Diyarbakır da nasibini almıştı.

Yakın zamanda piyasaya verilecek

Bakan Koca yaşanan ilaç sorunuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Koca, çocukluk çağı enfeksiyonlarında kullanılan ve temininde sıkıntı yaşanılan şurup formlu antibiyotiklerden son 2 ayda piyasaya 4,9 milyon kutu sunulduğunu bildirdi. Temininde zorluk yaşanan bazı ilaçların üretiminin artırıldığını belirten Koca, “Şu an mevsimsel hastalıklara bağlı talep artışı var. Dünyada hammadde üretiminden kaynaklı sorunlar yaşanıyor. Kısa zamanda eksikliği hissedilen antibiyotiklerin, çocuk şurupları dahil olmak üzere pek çok ilaç piyasaya verilecek. Çocukluk çağı enfeksiyonlarında kullanılan, temininde sıkıntı yaşanılan şurup formlu antibiyotiklerden 2022 Aralık ayında piyasaya 1,8 milyon kutu, bugün itibarıyla Ocak 2023'te ise piyasaya 3,1 milyon kutu arz edildi. Şubat ayında üretim miktarını daha da artırmaya çalışıyoruz” bilgisini verdi.

Ruhsatı olmayan ilaçlar var

Ruhsatı olmayan ilaçlara ilişkin de bilgi veren Koca, “Az sayıda hastaya özel olarak getirilen, başka ülkelerde ruhsatlı, Türkiye'de ruhsatı olmayan ilaçlar var. Bunlardan biri için ileri sürülen iddiaların gereği yapılmıştır. Kısa zamanda, bizde ruhsatlı olmayan ilaçların ülkeye girişinde İlaç Takip Sistemi'ne kaydını sağlayacağız. Her bir ilaç kutusunun, onu diğer kutulardan ayıran bir kimlik numarası var. Kutuyu, üretimden reçete edildiği hastaya kadar takip ediyoruz. Eczane raflarındaki tüm ruhsatlı ilaçlar bu İlaç Takip Sistemi'ne kayıtlı. Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın sahte olması söz konusu değil” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.