Diyarbakır’da hastane çalışanları ayakta: Rektör ve dekandan ses yok

Diyarbakır’da hastane çalışanları ayakta: Rektör ve dekandan ses yok
Diyarbakır Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği’nde çalışan sağlık personelleri, dekan ve yönetim tarafından mobbinge maruz bırakıldıklarını iddia ederek açıklama yaptı. Hastane bu iddiayla çalkalanırken, Rektör ve dekandan açıklama gelmedi.

AMİDA HABER- Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube üyeleri, sağlık çalışanlarına uygulanan mobbinge dair Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanları Yıldız Ok Orak ve Şiyar Güldiken’in yanı sıra yöneticileri, mobbinge uğrayan sağlık çalışanları da katıldı.

Açıklama yapan SES Amed Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, taleplerinin hastane yönetimi tarafından kabul edilmemesi halinde iş bırakma eylemleriyle mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

‘Hemşirelere iş yapılmakta’

Yapılan konuşma ardından sağlık çalışanları adına basın metnini SES Amed Şube Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak okudu. Dicle Üniversitesi Diş Hastanesi, sadece Diyarbakır’a değil bölgeye hizmet verdiğini özellikle ve Kovid-19’dan sonra biriken iş yükünün iki katına çıktığını hatırlatan Ok, “Hastanede diş hekimi asistanlığı eğitimi alan ADS teknikeri olmasına rağmen aynı işler hemşirelere yaptırılmaktadır. Olumsuz koşullar dile getirildiğinde, karşılaştıkları her çalışana; ‘İşinize gelmiyorsa istifa edin’ gibi söylemlerle en temel hakkımız olan becayiş hakkı, kişi veya kişilerin kişisel çıkar ve katı tutumları ile engellenmektedir” ifadelerini kullandı.

‘Dekanın mobbingine maruz kaldılar’

Hastanede işe başlayan hemşirelerin ilk zamandan itibaren, başhemşire ve dekanın eş zamanlı olarak mobbing ve sözel şiddetine maruz kaldıklarını ve Diş Hastanesi’nin kendi iş tanımı formu adı altında çalışanlara zorla imzalattığı form ile hemşireliğe ait olmayan görev tanımları dikte edildiğini kaydeden Ok, “Dicle Üniversitesi Diş Hastanesi’ndeki idareciler görevlendirme yazısı dahi olmadan bir telefon mesajı ile ‘Bugün buradasın yarın diğer klinikte’ şeklinde iki klinikte çalışma görevi verilmektedir” dedi.

Ok, hastane yönetimi tarafından sağlık çalışanlarına “Üzerime salmayın”, “Yediğiniz tasa tükürüyorsunuz”, “İhanet ediyorsunuz, siz daha mobing görmediniz” gibi tehdit ve onur kırıcı birçok hakaret yapıldığını belirtti.

‘Sonuç alana kadar devam edeceğiz’

Ok, kurumda yaşanılan psikolojik ve fiziksel şiddetin yanı sıra döner sermayeden eğitim ve lisans derecesi dikkate alınmadan adaletsiz dağıtım yapıldığını, buna karşı çıkanların ise ücret kesintisiyle tehdit edildiğini aktardı. Yaşanan ihlallere karşı mücadele edeceklerini dile getiren Ok, “Meslek ile alakasız şekilde farklı görev tanımları ile değil kendi mesleğimizin gerekliliklerini yerine getirmek istediğimizi belirtmek isteriz. Adil ve haklı mücadelemizi bu doğrultuda sonuç alıncaya kadar yürüteceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.