Diyarbakır’da ‘İlhan Diken Halk Sağlığı Günleri’ etkinliği sürüyor

Diyarbakır’da ‘İlhan Diken Halk Sağlığı Günleri’ etkinliği sürüyor

Diyarbakır Tabipler Odası tarafından düzenlenen “İlhan Diken Mezopotamya Halk Sağlığı Günleri”nin ikincisi başladı. Açılış konuşmasını yapan Dr. Elif Turan, “Şiddet sağlıkçıların kaderi olamaz” dedi.

AMİDA HABER- Diyarbakır Tabipler Odası, Türk Tabipler Birliği(TTB), Toplum ve Hekim dergisi tarafından düzenlenen “İlhan Diken Mezopotamya Halk Sağlığı Günleri” nin ikincisi başladı. Diyarbakır Tabip Odası eski başkanlığını yapan ve 2014 yılında hayatını kaybeden Dr. İlhan Diken anısına düzenlenen etkinliğin bu yılki başlığı “Şiddetin Toplumsal Kökeni ve Sağlıkta Şiddet”.

Etkinlik 3 gün sürecek

Açılış konuşmalarını Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, İlhan Diken’in kardeşi yazar Şeyhmus Diken, TTB Merkez Konsey Üyesi Adalet Çıbak, Toplum ve Hekim Dergisi Hakem Kurulu adına Onur Hamzaoğlu yaptı. 3 gün sürecek programda 6 oturum olacak.

doktorlar.jpg

'İlhan Diken yaşamı boyunca örnek oldu'

Açılış konuşmasını yapan Tabipler odası Başkanı Dr. Elif Turan, “Yaşamı boyunca onurlu duruşuyla örnek mücadele arkadaşımız İlhan Diken, sekiz yıl önce geçirdiği kalp krizi sonrası erken yaşta aramızdan ayrıldı. Kendisini bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyoruz. İlhan Diken’in hekimlik yaşamı boyunca toplumun Sağlık Hakkı ile Emek, Barış ve Demokrasi için sürdürdüğü mücadelenin tanığıyız. O, savaşın olmadığı barış içerisinde bir toplum ile herkesin eşit, parasız, ulaşılabilir, nitelikli ve anadilinde sağlık hizmeti alabilmesi için çabaladı” ifadelerini kullandı.

‘Şiddet ortamı sağlıkçıların kaderi değil’

“Nedeni ne olursa olsun şiddet ortamı bedensel ve ruhsal sağlığı bozan en önemli etmenlerden biridir” diyen Turan şöyle konuştu, “ Sağlık emekçileri olarak eşitsizliklerin yanı sıra, çalışma yaşamımızda da şiddete uğruyoruz. İktidarın hem genel hem de sağlık alanına yönelik politikalarının bir sonucu olarak ortaya çıkan şiddet ortamının da şiddetin de sağlıkçıların kaderi olmadığını, önlenebileceğini biliyoruz. Toplumsal alanda yaşanan şiddeti, şiddetin nedenlerini, zor ve şiddetin yaşanma biçimlerini, şiddetin yurttaşların yaşamlarına nasıl yansıdığını ve özellikle de sağlık alanında yaşanan şiddetin nedenlerini birlikte ortaya koymak, sağlıkta şiddete karşı yapılabilecekleri birlikte tartışmak ve şiddetsiz bir çalışma ortamı, ülke ve dünya için çözüm önerilerini, mücadele yöntemlerini birlikte tartışmak üzere İlhan Diken Mezopotamya Halk Sağlığı Günleri’nin ikincisini düzenliyoruz. Aynı zamanda Diyarbakır’ın tarihi ve doğal güzelliklerini paylaşmak üzere daha sonra programını paylaşacağımız İlhan Diken Mezopotamya Halk Sağlığı Günleri’nin ikincisine sizleri bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.