Geç Yatma Gençlerin Okul Başarısını Olumsuz Etkiliyor

Geç Yatma Gençlerin Okul Başarısını Olumsuz Etkiliyor
ABD'de yapılan bir araştırmaya göre düzensiz uyku ve geç yatma vakti, gençler arasında daha kötü notlara ve okulla ilgili daha fazla davranış sorunlarına neden oluyor.

Geç Yatma Gençlerin Okul Başarısını Olumsuz Etkiliyor. Bir araştırmaya göre, yaklaşık 800 ergenden elde edilen veriler analiz edildi.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından finanse edilen bir araştırmaya göre, yaklaşık 800 ergenden elde edilen veriler analiz edildi.

Katılımcılar notlar ve okulla ilgili davranış sorunları hakkında bilgi verdi. Katılımcılara, çalışma personelinin uyku düzenlerini tahmin edebilmesi için bir hafta boyunca bilek ivme ölçeri takıldı.

DAHA DÜŞÜK NOT ALDIKLARI GÖRÜLDÜ

Uyku zamanları daha değişken olan katılımcıların, yatma zamanları daha tutarlı olanlara kıyasla, D düzeyi not veya daha düşük not aldıkları görüldü.

Araştırmanın sonuçlarına göre, daha geç uyuyan, daha geç kalkan veya gecelik uyudukları saat sayısını değiştiren ergenlerin A notu aldıkları ders sayısı daha az oldu.

OKULDAN ATILMA OLASILIKLARI YÜKSEK

Çalışmanın önerilerine göre, ergenlerin son iki yılda daha geç kalkmaları, her gece uyudukları saat sayısını değiştirmeleri ya da her gece yatma saatlerini değiştirmeleri durumunda okuldan uzaklaştırılma veya okuldan atılma olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, yatma saatlerinin gecikmesinin okula geç gelmeyle sonuçlanabileceğini ve bunun da öğrenmeyi ve davranışı etkileyebileceğini öne sürdü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.