Kanser hastalarından ücret alan hastaneye ağır ceza

Kanser hastalarından ücret alan hastaneye ağır ceza
SGK, Diyarbakır’da 2 kanser hastasından “kemoterapi” ve “yoğun bakım ücreti” alan özel hastaneye aldıkları ücretin 5 katı para cezası kesti. Alınan ücret ise, faizi ile birlikte hastaneden tahsil edildi.

AMİDA HABER- Diyarbakır’da “özel hastanelerin” muayene ve diğer işlemlerde elde ettikleri “haksız kazanç” ile ilgili, mağdurlara “emsal” olacak bir gelişme yaşandı. 2020 yılının Kasım ayında kanser teşhisi alan B.S, Diyarbakır’da özel bir hastaneye başvurdu. S. için kemoterapi tedavisi planlandı. Tedaviden sonra, S’ye “hastane hizmetleri-özel hizmetler” adı altında 6 bin liralık “ilave ücret” faturası kesildi. Ödemeyi yapan S., ücretin haksız şekilde kendisinden alındığını belirterek, iadesi için defalarca hastane ile görüştü ancak sonuç alamadı.

Yoğun bakımdan 24 bin lira

Diyarbakır’da yaşayan kanser hastası E.A. da, pandemi döneminde aynı özel hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. 20 gün yoğun bakımda kalan E.A, için de günlüğü bin 200 liradan olmak üzere 24 bin lira fatura kesilerek, “ilave ücret” alındı.

İki hasta da yargıya başvurdu

İzmir Barosu avukatlarından Hatice Sönmez, B.S ve E.A’dan Sağlık Uygulama Tebliği’nin (SUT) ilgili maddelerine aykırı şekilde ücret talep edildiğini tespit etti, olayı yargıya taşıdı. Sönmez, özel hastanenin 6 bin lira aldığı B.S için Kayapınar Tüketici Hakem Heyeti’ne, E.A için ise Diyarbakır 1’inci Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu. İki hastadan alınan ücretin “haksız kazanç” olduğunu belirten Avukat Sönmez, hastaneyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na şikayet etti. Sönmez, SUT’ta açıkça belirtilen kanser ve yoğun bakım hastalarından ücret alınmayacağına dikkat çekerek, hastane hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

SGK 5 kat ceza kesti

SGK, Avukat Sönmez’in başvurusunu yerinde buldu. Özel hastanenin SUT’a aykırı hareket ettiğine karar veren SGK, B.S ve E.A’dan alınan 6 bin ve 24 bin liranın 5 katı tutarında hastaneye idari para cezası kesti.

Mahkeme ve Tüketici Hakem Heyeti hastaları haklı buldu

Avukat Sönmez’in başvurduğu Kayapınar Tüketici Hakem Heyeti ile Diyarbakır 1’inci Tüketici Mahkemesi de, her iki kanser hastasından “hastane hizmetleri-özel hizmetler” adı altında alınan ilave ücretin faizi ile birlikte hastalara iadesine karar verdi.

Mağdurlara çağrı

avukat-hatice.jpg

Amida Haber’e konuşan Avukat Hatice Sönmez, kararın mağdurlar için önemine işaret ederek, benzer mağduriyeti yaşayanların yargıya başvurmaları çağrısında bulundu. Konu hakkındaki yasal düzenlemelere dikkat çeken Sönmez şunları söyledi: “Kamu veya özel hiçbir hastane/sağlık kuruluşu COVID-19 testleri, hastane ücreti ve yoğun bakım ücreti için; 09.04.2020 ve 09.05.2020 tarihli Sağlık Uygulama Tebliğinde değişiklik yapılmasına dair tebliğ hükümlerine göre genel sağlık sigortalısı ve hak sahibi kişilerden ve 13.04.2020 tarihli ve 2399 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile hiçbir vatandaştan pandemi süresince yasal olarak ücret alamayacağı şeklinde düzenleme yapılmıştır. Bilhassa pandemi sürecinde, zor durumda olan hastalara yoğun bakım ünitesini açan özel hastanelerin fahiş bedeller adı altında haksız kazanç elde ettiğini tespit ettik ve maalesef zor durumda olan pek çok hasta ve yakınları bu bedelleri ödemeye mecbur bırakıldılar.”

Haber: Gönül Morkoç- Özel

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum