Yeni yıl kararı alanlara uyarı: Yenildikçe deneyen insanlar olmalıyız

Yeni yıl kararı alanlara uyarı: Yenildikçe deneyen insanlar olmalıyız

Diyarbakırlı Psikolog Duygu Berekatoğlu, yeni yılda yeni başlangıçların ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine ilişkin önemli tespitlerde bulundu. Berekatoğlu, “Yenildikçe deneyen insanlar olmalıyız” dedi.

AMİDA HABER- Yeni yıla girerken hemen hemen herkesin yeni hedefler belirleyip yeni kararlar aldığını dile getiren Uzman Klinik Psikolog Duygu Berekatoğlu, “Yeni yıl beyinde yeni bir başlangıç ve heyecan olarak kodlanır, umut ve beklentileri beraberinde getirdiği için de bireylerin kullandığı bir savunmadır. Çoğumuz yeni sene için kendimize birçok hedef koyarız. İş değiştirmek, sigarayı bırakmak, spora başlamak, daha sağlıklı yaşamaya çalışmak gibi. İstatistiklere göre her yeni yıl geldiğinde insanlar hedefler belirler ama bu hedefleri gerçekleştirenlerin oranı sadece yüzde 8’dir. Hatta ilk 2 hafta insanların hedefleri doğrultusunda davrandıkları ancak sonrasında başlangıç noktasına geri geldikleri tespit edilmiştir. Peki, bunun nedeni nedir, ne yapmalıyız? Ütopik hedefler belirlemek yerine gerçekçi planlar yapmalıyız. İnsanların ihtiyaçlarından daha fazla beklentiye sahip olmaları, amaçları doğrultusunda ilerlemelerini olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla kişinin kendi hayat gerçeklerine uyumlu planlar yapması gerekir” dedi.

Yenildikçe deneyen insanlar olmalıyız

Hedeflerin somutlaştırılması gerektiğini ifade eden Berekatoğlu, “Örneğin ayda 10 kilo vereceğim anlamlı bir hedef değildir. 1o kilo verildiği zaman tekrar başa dönülebilir. Bunun yerine amacın güçlü ve anlamlı olması gerekir. Neden kilo vermek istediğimizi sorgulamamız lazım. Neden kilo vermek istediğinize dair 10 tane amaç yazabilirsiniz. Strateji belirlemek gerekir. Çünkü plansızlık başarısızlığa götürür. Öğrenilmiş umutsuzluktan uzak durmak gerekir. ‘Yaptım olmuyor. O halde umut etmenin anlamı yok. Denedim, yenildim. Geçen yılın aynısı. Sanki ne değişecek’ gibi ifadelerde bulunmak bizi karamsarlığa itmek dışında bir işe yaramaz. Halbuki, ‘Denedim, yenildim’ yerine yenildikçe deneyen insanlar olmalıyız. Ve yenilmekte öğrenilecek çok şey olduğunu bilmeliyiz. Hedeflerinizin, hayallerinizin gerçekleşeceği, sağlıklı, huzurlu, sevgi dolu bir yıl olsun. Herkese mutlu yıllar” ifadelerini kullandı. (haber merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.