Eski Diyarbakır Milletvekili hayatını kaybetti

Eski Diyarbakır Milletvekili hayatını kaybetti

Fazilet Partisi 20. Dönem Diyarbakır Milletvekili Yakup Hatipoğlu hayatını kaybetti. Yakup Hatipoğlu kimdir?

AMİDA HABER- Fazilet Partisi 20. Dönem Diyarbakır Milletvekili Hatipoğlu rahatsızlığı nedeniyle yaklaşık 5 yıldır tedavi görüyordu. Hatipoğlu bu akşam yaşam mücadelesini kaybetti. Hayatını kaybeden Hatipğolu Hani İlçesi’ndeki aile mezarlığında toprağa verilecek. Hatipoğlu ailesi, Diyarbakır’daki yas evinde taziyeleri kabul edecek.

Yeniden Refah Partisi duyurdu

Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi, Yakup Hatipoğlu’nun vefatı üzerine sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Yapılan paylaşımda, “Fazilet Partisi 20. Dönem Diyarbakır Milletvekili Yakup Hatipoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yakup Hatipoğlu kimdir?

İlahiyatçı, siyasetçi, hatip. 1937 yılında Muhammet ve Saniye çiftinin üçüncü çocukları olarak Diyarbakır’ın Hani ilçesinde doğdu. Diyarbakır halkı ve aydınları tarafından “Hafız Yakup" olarak tanınmaktadır. Anne tarafından Kadıoğulları ailesi baba tarafından ise Hatipoğulları ailesine mensuptur. İlk tahsilini Hani'de yaptı. İlçesinde o tarihlerde ortaokul bulunmaması hasebiyle ortaokulu Diyarbakır'da okuduktan sonra lise öğrenimini de yine Diyarbakır da Diyarbakır İmam Hatip Lisesinde bitirdi.

Ortaokulu okuduğu dönemde, 11 yaşlarında Hafızlığa başladığı hocası hafız Muhammet İmamoğlu’nun yanında hıfzını tamamladı. Sonra 1954 tarihinde evlendi. Evliliğinden bir yıl sonra hanide Şeyh Ahmet Efendi'nin medresesinde klasik medrese usulü ile dini ilimleri ve Arapçayı tahsiline başladı. Belli aralıklarla ağabeyi Molla Sadullah Efendi'den de aynı derslere devam etti. 1966 tarihinde ailesiyle beraber Diyarbakır’a yerleşti.

Ulu Cami imamlığı yaptı

1968 tarihinde Diyanet Teşkilatında İmam Hatip olarak görev almaya başladıktan kısa bir süre sonra 1970 tarihinde Diyarbakır Ulu Cami İmam Hatipliğine atandı. 14 yıl Ulu Cami'de bilfiil görev yaptıktan sonra 1984 tarihinde emekliye ayrıldı. Ulu Cami'de görev yaparken güzel hitabeti nedeniyle okuduğu hutbelerle şehir halkının büyük hayranlığını kazandı.

Emekliye ayrıldıktan sonrada dini hizmetlerine ara vermeyip zaman zaman gerek Diyanet Teşkilatı ve gerekse Milli Görüş dernekleri vasıtasıyla yurtdışına gidip hem din görevliliğini yapmaya, hem de dini konferanslar vermek suretiyle tebliğ ve irşat vazifesini ifa etmeye devam etti.

1995 yılında Milletvekili seçildi

Emekliye ayrıldığı aynı tarihte Refah Partisi il yönetim kuruluna girmiş ve böylece bilfiil siyaset hayatında aktif olarak hizmete başlamıştı.1987 seçimlerinde Diyarbakır birinci bölgenin birinci adayı olarak girdiği seçimden 45 bin oy almasına karşılık Refah Partisinin genel seçim barajına takılması neticesinde milletvekili seçilemedi. Daha sonraki 1995 seçiminde ise Diyarbakır 20. Dönem milletvekili olarak meclise girmeyi başardı. Bir dönem milletvekilliği yaptı.1996 tarihinde milletvekilliğinden emekli oldu. Milletvekilliği boyunca aktif hizmetlerde bulundu. Şu anda emekli milletvekili olarak, memleketi Diyarbakır'da ikamet etmektedir. On bir çocuk babasıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.