DEM’den 160 yıl önce göç ettirilen halk için kimlik, anadil ve özgürlük çağrısı

DEM’den 160 yıl önce göç ettirilen halk için kimlik, anadil ve özgürlük çağrısı
DEM Parti 160 yıl önce sürgün edilen Çerkesler’e yapılan katliamları hatırlatarak Çerkesler için kimlik, anadil ve özgürlük çağrısı yaptı.

AMİDA HABER - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüleri Yüksel Mutlu ve Mahfuz Güleryüz, Çarlık Rusya’nın işgali sonucu 21 Mayıs 1864’te anayurtlarından sürgün edilen Çerkes halkına dönük katliamların yıl dönümünü yazılı bir açıklama ile andı.

Çerkeslerin 160 yıl önce yaşadığı büyük acıyı paylaşıyoruz” başlıklı açıklamada, 160 yıl önce başta Anadolu olmak üzere dünyanın dört bir yanına sürülen 1,5 milyon Çerkes’in anayurdundan koparıldığı, 500 binden fazlasının ise hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

cerkesler.jpg

'Acısını yürekten paylaşıyoruz'

Açıklamada: “Çerkesler yaşadıkları bütün ülkelerde; demokrasi, özgürlük, adalet ve kimlik sorunlarının öncelikle eşitlik temelinde değerlendirilmesi talebi ve mücadelesini yürütüyor ve bu mücadelenin parçası oluyor. Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin dil ve kültür hakları verilmeli, değiştirilen köy isimleri iade edilmeli ve anayurtlarına dönüşleri kayıtsız şartsız, maddi-manevi olarak desteklenmelidir. DEM Parti olarak; Çerkeslerin kimliklerini, anadillerini, kültürlerini yaşayabilmek ve yaşatabilmek için talep ettikleri demokratik hak ve özgürlüklerin kabul edilmesi çağrısında bulunuyoruz. Çerkes halkının acısını yürekten paylaşıyoruz.” (Haber Merkezi)

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.