‘Başhekimde’ dikiş tutturamayan hastane: 2 ayda 3 başhekim değişti

‘Başhekimde’ dikiş tutturamayan hastane: 2 ayda 3 başhekim değişti

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2 ay içinde 3 başhekim değişti. 3’ü de vekaleten atandı. 4 günlük başhekimin görev süresi dolunca Sağlık Müdürlüğü yeni bir atama yaptı.

AMİDA HABER- Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Diyarbakır, Mardin, Urfa, Batman, Şırnak gibi illerin yanı sıra, Bingöl, Muş gibi uzak illerden de hasta kabul eden bir kuruluş. Her gün 10 bin hastanın tedavi hizmeti aldığı Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde günde 200’ e yakın ameliyat yapılıyor. Bölgenin “sağlık üssü” halindeki hastane 21 Ekim’den bu yana başhekimsiz yönetiliyor.

İlk vekil atandı

Hastaneyi vekaleten 3 başhekim atamasına götüren süreç, Başhekim Muhammet Asena’nın sözleşmesi 21 Ekim’de dolması ile başladı. Sağlık Bakanlığı Asena’nın sözleşmesini yenilemedi. Bir süre başhekimsiz kalan hastaneye, Hastanenin Personel Daire Başkanı Dr. İhsan Esmer vekaleten atandı. Esmer, 13 Aralık’a kadar Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni vekaleten yönetti.

Vekile vekil atandı

13 Aralık’ta, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne vekaleten başhekimlik yapan İhsan Esmer’in yerine, Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü yeniden bir vekil atadı. İl Sağlık Müdürlüğü, İhsan Esmer’in yerine 13-19 Aralık tarihleri arasında, KBB Uzmanı ve Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Serkan Dedeoğlu’nu görevlendirdi.

Üçüncü vekil

Dr. Serkan Dedeoğlu’nun dört günlük görev süresi bitince, bu kez Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü yeni bir atamaya gitti. Ancak bu atama da vekaleten yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğü, uzman doktor Süleyman Öden’i Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başhekim olarak atadı. Öden’in vekalet süresi belirtilmedi, “başhekim atanıncaya kadar” ibaresi kullanıldı.

Doçent yerine uzman ataması

Bu arada Sağlık Müdürlüğü, yasada başhekimlik yapabilecek kişinin öğretim üyesi Doçent veya Profesür olma şartına rağmen uzman doktor ataması dikkat çekti.

Sağlık Müdürü: Atanacak demişti

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Cumartesi günü basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelmiş, gazetecilerin “başhekimi” sorması üzerine telefonla İl Sağlık Müdürü Hakan Pamukçu’yu aramıştı. Pamukçu, “Adaylar teklif edildi, önümüzdeki hafta (bu haftayı kastederek) atama yapılacak” demişti. (Gönül Morkoç- Özel)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.