Diyarbakır’da skandal: Kanserli hastalar ölüme terkedildi

Diyarbakır’da skandal: Kanserli hastalar ölüme terkedildi
Diyarbakır’da kanser hastalarının tedavisinde kullanılan cihazların bozuk olduğu ortaya çıktı. Diyarbakır Tabiler Odası, ışın tedavisi alamayan kanser hastalarının yaşamlarını yitirdiğini ve hastanenin kanser hastalarıyla dolduğunu açıkladı.

AMİDA HABER - Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde skandalların ardı arkası kesilmiyor. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kanser tedavisi gören hastaların, ışın tedavisinden yararlanamadığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili paylaşım yapan Diyarbakır Tabipler Odası, hastanedeki cihazların bozuk olduğunu, ışın tedavisi alamayan kanser hastalarının yaşamlarını yitirdiğini belirterek hastanenin kanser hastalarıyla dolduğunu açıkladı.

kanser-hasta.jpg

‘İhale bir firma tarafından yapılıyor’

“Sağlık alanında yaşanan eşitsizlik, özelleştirme, ticarileşme ölüm getiriyor” başlığı ile açıklama yapan Diyarbakır Tabipler Odası, “Bölge illerinde radyasyon onkolojisi alanında cihaz ve ilgili uzmanların eksikliği Diyarbakır başta olmak üzere bölge illerinde yaşayan kanser hastalarının yaşamına mal oluyor. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde radyoterapi (ışın tedavisi) ihale usulü ile bir firma tarafından sağlanmaktadır.

‘Firmalar bozuk cihazı tamir etmiyor’

Radyoterapi cihazı ve ilgili uzman eksikliği nedeniyle hastaların gece yarılarına kadar ışın tedavisine alınması ve cihazın sürekli olarak çalışır durumda kalması nedeniyle cihazın sık sık bozulduğu bilgisi mağdur olan hastalar tarafından odamıza aktarılıyor. Cihaz bozulduğunda, ilgili firma cihazı tamir etmediği/edemediği için hastaların tedavileri kesintiye uğruyor, hastalar kür sağlayacak/tedavi edecek ışın tedavisinden mahrum kalıyor. Uzun süredir cihaz tamir edilemediği için hastaların tedavileri aksıyor.

‘Işın tedavisi yapan üç cihaz bulunuyor’

Işın tedavisi, özellikle kanserin tekrarlayabileceği durumlarda hayati önem taşıyor. Kanserin tekrarlayabileceği düşünülen hastalarda ışın tedavisi ve kemoterapi eş zamanlı yürütülmelidir. Zamanında yapılmış tedavi kanserin nüks olasılığını anlamlı olarak azaltıyor. Çevre illere de hizmet vermek zorunda olan Diyarbakır'da ışın tedavisi yapan üç cihaz bulunuyor, Türkiye'nin diğer illeri ile karşılaştırıldığında bu sayı çok yetersiz görünmektedir. Şu anda DÜTF deki cihaz çalışmamakta, kentteki kamu hastanesinde sadece bir cihaz çalışmaktadır. Bu hastane de kanser hastaları ile dolup taşmış durumda.

‘Bir an önce çözüm üretilmeli’

Aşağıdaki tabloda görüleceği üzere iller arasında çok ciddi bir eşitsizlik söz konusudur. Kanser gibi yarı-acil bir hastalıkta her geçen gün hastalar için hayati önem taşıyor. Sağlık otoriteleri yaşanacak ölümlerin sorumlusu olmak istemiyorlarsa sorunun kaynağına yönelik olarak bir an önce çözüm üretmelidir. Yetkili mercileri hastaların daha fazla mağdur olmaması için, hastaların yaşamlarına mal olan bu sorunu gidermek üzere bir an önce harekete geçmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi. (Haber Merkezi)

Benzer Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.