Karakaş: Diyarbakır’da sağlık çalışanları mobinge maruz kalıyor

Karakaş: Diyarbakır’da sağlık çalışanları mobinge maruz kalıyor
Yeni Sendika Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Karakaş, sağlıkçıların amirler tarafından her gün mobinge maruz, hastaların ise şiddetine maruz bırakıldıklarını söyledi. Karakaş, mesleki itibarlarının döneme göre değiştiğini belirtti.

AMİDA HABER- Diyarbakır’da görev yapan sağlıkçıların mesleki sorunları artarak devam ediyor. Yeni Sendika Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Karakaş, sağlıkçıların yaşadığı sorunlara ilişkin açıklama yaptı.

'Mesleğimiz itibarsızlaştırılıyor'

Sağlık alanındaki yetersiz istihdam, ücret adaletsizliği, mobbing ve sağlıkta şiddet gibi problemlerin devam ettiğini belirten Karakaş, mesleklerinin itibarsızlaştırılmasına dikkat çekerek, “Sağlık çalışanlarımız hastanelerde, sağlık tesislerinde artık tükenmişlik yaşıyor. Amirleri tarafından mobbinge, hastalar tarafından şiddete maruz kalıyor. Hayat kurtarma gibi kutsal bir görevi ifa eden sağlık çalışanlarının meslekleri ne yazık ki itibarsızlaştırılıyor. Görüyoruz ki hekimlik mesleği, hemşirelik mesleği, hastanede çalışan herhangi bir emekçimizin mesleği televizyon dizilerinde, sinema senaryolarında, internet mecralarında deyim yerindeyse içerik üretmek isteyenlerin mezesi haline getiriliyor” dedi.

'Kadınlar istemiyor'

Mesleklerin itibarının konjonktöre göre değiştiğini, kamuoyu algısının ve gençlerin eğiliminin mesleki saygınlık açısından son derece önemli olduğunu ifade eden Karakaş, “Örneğin ABD’de kamuoyunda itfaiyecilik ile ilgili yapılan özendirme politikaları sayesinde bugün ülkelerinde itfaiyecilik en saygın meslek haline getirilmiş. Bizim ülkemizde de sağlık meslekleri için bir özendirme stratejisi üretilmelidir. Çünkü görüyoruz ki onca istihdam yetersizliğine rağmen gençler günümüzde hekim olmak istemiyor, tıp fakülteleri eskisi gibi tercih edilmiyor. Hemşirelik, ebelik gibi meslekler kadınlar için istenmeyen meslekler haline geldi” şeklinde konuştu.

Sorunların çözümü için mücadele edeceğiz

Karakaş, tüm bu yaşanan olumsuz süreçlere karşı “Sağlık Çalışanlarının Mesleki Saygınlığının Artırılması Buluşmaları” adlı yeni bir proje kapsamında ülke çapında seri toplantılar başlattıklarını belirtti.

Karakaş “Sendikada özlük ve mali haklara ilişkin sağlıkta yaşanan sorunların farkındayız ve takipçiyiz. Ancak, yaptığımız değerlendirmelerde görüyoruz ki hekiminden hemşiresine, ebesinden memuruna kadar sağlık sektörümüzdeki çalışanlarımızın asıl temel sorunu kamuoyu nezdinde örselenen mesleki saygınlığımızla ilgilidir. Sendika olarak bu sorunun çözümü için cesur bir şekilde mücadele edeceğiz” dedi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.