‘Nezarethanede muayene’ talebine TTB tepki gösterdi

‘Nezarethanede muayene’ talebine TTB tepki gösterdi
Türk Tabipleri Birliği (TTB), Ankara Emniyeti’nin nezarethanede muayene için hekim görevlendirilmesi talebini kınadı. TTB, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Ulusal ve uluslararası hukuka aykırıdır, hekimler açısından etik ihlaldir!” ifadelerini kulandı.

AMİDA HABER- Ankara Emniyet Müdürlüğü, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nden nezarethanelerde hekim görevlendirilmesini istedi.

Talep yazısında, Ankara merkezli 21 ilde eş zamanlı yapılması planlanan operasyona yönelik şüpheli sayısının çokluğu ve sevk sırasında yaşanabilecek olumsuzluklar gerekçesiyle gözaltı giriş-çıkış muayenelerinin emniyet yerleşkesindeki nezarethanelerde yapılması istenildi.

“Etik ihlal!”

Türk Tabipleri Birliği (TTB), söz konusu talebe karşılık İçişleri, Sağlık ve Adalet bakanlıklarına birer yazı yazdı.

Yazıda gözaltı giriş-çıkış muayeneleri ve düzenlenecek adli raporların, gerek iç gerekse de uluslararası hukuk ilkelerine aykırı olduğu ve hekim özerkliğini zedeleyeceği belirtildi. Gözaltı giriş-çıkış muayenelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından da yapılan atıflar çerçevesinde İstanbul Protokolü ilkelerine göre sağlık kuruluşlarında yapılması gerektiğine dikkat çekilen yazıda, “Gözaltı merkezlerinde yapılması hem hak ihlali hem de hekimler açısından etik ihlal olarak değerlendirilir. TTB etik ilkelere uygun davranan, mesleki özerkliğini savunan hekimlerin yanında olmayı sürdürecektir” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.