Tabipler Odası Başkanı: Diyarbakır’da İlaç, randevu ve aşı yok

Tabipler Odası Başkanı: Diyarbakır’da İlaç, randevu ve aşı yok

Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Elif Turan, hastaların tedavi için ilaç bulamadığını, randevu alamadığını söyledi. Turan, kanser tarama kitlerine ise erişemediklerini aktardı.

AMİDA HABER- Koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası sağlık sisteminde artan sorunlar bitmek bilmiyor. Teknik ve personel yetersizliğinin yanı sıra ilaç tedarikinde ciddi sorunlar yaşanıyor. Ayrıca hastalar Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nde (MHRS) randevu alamıyor. Bu durum beraberinde hastanelerdeki yoğunluğu da arttırdı. Sınırlı imkanlarla sağlık hizmeti vermeye çalışan Diyarbakır’daki sağlık emekçileri yaşanan sorunlar nedeniyle hastalarla karşı karşıya geliyor.

MHRS sorun haline geldi

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, mevcut sağlık sistemi içinde sağlığı korumanın mümkün olmadığını söyledi. Turan, fiziki olarak hastane önünde kuyrukların kalktığını ama onun yerini telefon başında aylarca randevu bekleyen kuyrukların oluştuğunu kaydetti. MHRS’den randevu almanın bir sorun haline geldiğini vurgulayan Turan, “Kentteki onlarca insan her gün arayıp ‘randevu alamadık, halimiz ne olacak’ diyor” ifadelerini kullandı.

İlaç ve aşılar yetersiz

Vatandaşın ilaca erişim sorunu yaşadığını aktaran Turan, “Eskiden raporlu ilaçlar ücretsiz bir şekilde alınırken, şimdi belirli bir ücret verilerek alınıyor. Eczaneleri aradığımızda, bazı ilaçlar depolarda bile bulunmuyor. Aşılara da ulaşamıyoruz. Tetanos, kuduz ve hepatit aşısı aile hekimliklerinde bulunmuyor. Kanser tarama kitlerine erişemiyoruz. 2-3 yıldır üreme sağlığı ile ilgili materyallere ücretsiz bir şekilde ulaşmakta sorun var” dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.