Yazın bu besinleri tüketirken bir daha düşünün!

Yazın bu besinleri tüketirken bir daha düşünün!
Yaz aylarında artan sıcaklıklar nedeniyle vücut ısısının yükseldiğini belirten uzmanlar beslenmenin önemine dikkat çekerek tavsiyelerde bulunuyor.

Yazın bu besinleri tüketirken bir daha düşünün!

Diyetisyen Betül Serttaş konu hakkında şu bilgileri verdi:

"Yaz aylarında sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı yükseliyor; metabolizmamız da bu duruma adapte olmaya çalışıyor. Bunun yanı sıra sıcak havalarda terlemeyle birlikte vücudumuzda su ve mineral kaybı yaşanıyor. Tüm bu değişikler, sağlıksız ve yanlış beslenme ile birleştiğinde ise baş dönmesi, bayılma hissi, bulantı gibi sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor.

Bu sebeple yaz aylarında bol sıvı tüketmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek şart ! Peki, uzak durmamız gereken besinler hangileri? İşte sıcak havalarda uzak durmamız gereken bazı besinler !

Aşırı yağlı yiyecekler

Aşırı yağlı yiyecekler beslenme konusunda hiçbir zaman tercih edilmemeli. Ancak bu konunun öneminin sıcak havalarda daha fazla arttığını da kabul etmek gerek. Çünkü yüksek sıcaklıklarda bedenimiz zaten duruma adapte olabilmek için ekstra çaba içerisinde oluyor. Yağlı yiyecekler ise sindirim sistemini yorarak çeşitli problemlerin ortaya çıkmasını tetikleyebiliyor. Bu sebeple mayonez ve kremalı yiyeceklerden uzak durulmalı. Yaz aylarında tüketilen yağlı yiyecekler ayrıca yorgunluk, baş ağrısı ve yüksek tansiyon gibi problemlere sebebiyet verebiliyor.

Aşırı tuzlu veya şekerli yiyecekler

Yaz aylarında vücudumuz daha fazla su kaybettiği için sıvıya daha fazla ihtiyaç duyuyor. Aşırı tuzlu ve şekerli yiyecekler ise vücudumuzdaki suyu arttırmak yerine bu ihtiyacı arttırıyor. Bunun yanı sıra bu tarz besinler kan şekerinde ani yükselmelere de neden oluyor. Bu nedenle özellikle sıcak havalarda aşırı tuzlu veya aşırı şekerli yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.

Hamur işi yiyecekler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sıcak havalarda sindirim sisteminin işleyişine yardımcı olmak için onu yoracak besinlerden uzak durmak şart. Bunlardan biri de hamur işi yiyecekler olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz besinler kişiye kilo aldırmakla kalmıyor; bunun yanı sıra sindirimi zorlaştırarak çeşitli sindirim problemlerinin ortaya çıkışını tetikleyebiliyor.

Baharatlı yiyecekler

Baharatlı yiyecekleri çok sevseniz de sıcak havalarda bu tür besinlerden uzak durmanızda fayda var. Çünkü aşırı baharatlı yiyecekler bağırsak hareketlerini arttırabiliyor; bununla birlikte vücuttaki su kaybı da artıyor. Bu sebeple sıcak havalarda baharatlı yiyecekler yerine su içeriği yüksek besinler tercih etmek gerekiyor.

Çabuk bozulan yiyecekler

Tavuk, kırmızı et, yumurta gibi besinler yüksek sıcaklıklardan en fazla etkilenen ve çabuk bozulan yiyeceklerdir. Bu tarz besinler yaz aylarında tüketilirken saklama ve hijyen koşullarına mutlaka dikkat edilmelidir. Yaz aylarında bunların yerine Omega-3 bakımından zengin balık tüketilebilir.

Kafein içeren veya gazlı içecekler

Sıcak havalarda vücudumuzdaki sıvı seviyesi ister istemez düşüyor. Bunu gidermenin yolu ise su tüketmekten geçiyor. Oysa yaz aylarında serinlemek için daha çok kafeinli ve gazlı içecekler tüketme eğilimindeyiz. Bu türden içecekler sıvı yerine geçmiyor; aksine su tüketme eğilimimizi azaltıyor. Bu nedenle yaz aylarında kafeinli, gazlı içecekler yerine bol bol su, soda gibi sağlıklı içecekler tüketmek gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.