DİSKİ, Diyarbakır’ın 17 İlçesi’nde çalışmalarını tamamladı

DİSKİ, Diyarbakır’ın 17 İlçesi’nde çalışmalarını tamamladı

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, 2022 yılında içme suyunda ve altyapıda kente soluk kazandıracak projelerde 17 çalışmayı tamamladı.

AMİDA HABER- DİSKİ Genel Müdürlüğü, kent merkezi ile 13 ilçenin içme suyu ve altyapı ihtiyaçlarını gidermek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Kent genelinde 199 bin 66 metre yeni içme suyu şebekesi

DİSKİ ekipleri, 7/24 kesintisiz ve sağlıklı içme suyu temin etmek amacıyla kent genelinde 199 bin 600 metre içme suyu şebekesi döşedi.

Bismil İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile Dicle nehri korundu

Bismil’de doğal yaşamı koruyan ve Dicle Nehri’nin kirlenmesini önleyen Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmalar sona erdi. 48 bin metrekare alan üzerine kurulan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi, günlük kanalizasyon hatlarından aldığı 12 bin 500 metreküp atıksuyu arıtarak Dicle Nehri’ne temiz bir şekilde bıraktı.

Bismil’de su hatları yenilendi

Bismil ilçesi merkez mahallelerde kısmi içme suyu şebeke döşenmesi yapım işi çalışmalarında belirlenen mahallelerin içme suyu hatları yenilendi. Ekipler, Muhtelif çaplarda 25 bin 771 metre boru, 62 vana, 30 metre yatay delgi yapım işlerini tamamlayarak vatandaşların hizmetine sundu.

Kırsal mahallelere 70 kilometre içme suyu borusu döşendi

Merkez ve diğer ilçelere bağlı kırsal mahallelere kısmi içme suyu sağlanması amacıyla 70 kilometre içme suyu borusu döşenerek kesintisiz ve sağlıklı içme suyu temini sağlandı.

Sondajlar kırsal mahallelere can oldu

2022 yılı yatırım programı içerisinde yer alan “Kırsal Mahallelerde Sondaj Açma” işi kapsamında ilçelerde 10 kırsal mahallenin içme suyu sorununu çözme hedefiyle 2 bin 600 metre sondaj açıldı.

Su için enerji

Bölgede sondaj kuyularına ait enerjiyi sağlamak amacıyla projeler geliştiren DİSKİ, 20 pompa, 22 enerji nakil hattı temini ve montajını gerçekleştirdi.

Motopomp tesislerinin bakım onarımı yapıldı

2022 yılında 504 kırsal mahallenin içme suyunda sorun yaşanmaması için dalgıç motopomp tesislerinin montaj, bakım ve onarımı yapıldı.

Depoların bakım ve onarımı yapıldı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, 2022’de zamanla yıpranan su depolarında bakım ve onarım çalışması başlattı. Merkez ilçelere bağlı mahallelerde 36 ayaklı ve 23 gömme su deposunun bakım ve onarımını gerçekleştirildi. İş kapsamında 21 terfi ve 16 manevra odasının da yapımı tamamlandı.

Kent merkezine 12 kilometre kanalizasyon hattı

Diski Genel Müdürlüğü 2022 yılında tamamladığı Kayapınar-Yenişehir kısmi kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi döşenmesi yapım işi kapsamında 12 bin 647 metre muhtelif çaplarda koruge, beton ve betonarme boru ile kanalizasyon şebekesi, 242 kanalizasyon ve yağmur suyu muayene bacası ve 2 bin 100 metre yağmursuyu ızgara hattı, yatay delgi ve dere geçişi imalatlarını tamamladı.

Yeni yerleşim alanına içme suyu ve yağmur suyu şebekesi

Kayapınar İlçesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan caddesi kısmi yağmursuyu ve içmesuyu inşaatı yapım işi ile yeni yerleşim alanı olan alanda 1652 metre yağmur suyu şebekesi, 30 prefabrik silindirik baca, 58 ızgara ve 1430 metre bağlantısı, 70 metre çelik boru, 3 bin 885 metre içme suyu şebekesi, 17 vana inşaatı yapım işleri bitirildi.

Çelikevler mahallesinde yılların sorunu çözüldü

Uzun yıllardır altyapı ve içme suyu sorunu yaşanan Çelikeveler’de kanalizasyon ve içme suyu hattı döşeme çalışması tamamlandı. Yenişehir ilçesine bağlı 120 yapının yer aldığı Çelikevler mahallesinde altyapı sorunun gideren DİSKİ, 13 bin 834 metre kanalizasyon şebekesi döşedi.

Proje kapsamında 4 bin 933 metre içme suyu şebekesi döşeyen ekipler, yeni depoların bağlantılarını yaptı.

Boyunlu Mahallesi’nde altyapı çalışmaları tamamlandı

Kocaköy İlçesi Boyunlu mahallesi içme suyu terfi hattı ve pompa yapım işi ile muhtelif çaplarda 2 kilometre boru, 3 vana, dalgıç pompa ve trafo tesisi yapım işleri tamamlanarak içme suyu sorunu çözüldü.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.