Diyanet-Sen: Diyarbakır’da her gün 1-2 caminin elektriği kesiliyor

Diyanet-Sen: Diyarbakır’da her gün 1-2 caminin elektriği kesiliyor

Diyanetsen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, elektrik faturasını ödeyemeyen bazı camilerin elektriklerinin kesildiğini söyledi. Evsen, “Her gün 1-2 camimizin elektrikleri kesiliyor. Böyle giderse 10 güne kadar 50 camimiz elektriksiz kalacak” dedi.

AMİDA HABER- DEDAŞ, Diyarbakır’da faturasını ödeyemeyen bazı camilerin elektriklerini kesmeye devam ediyor. Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, faturalarını ödeyemeyen bazı camilerde kesinti başladığını söyledi.

İdare kısmı olarak karşılıyor

Kesintiler nedeniyle ibadetin engellendiğini belirten Evsen DEDAŞ’a tepki gösterdi. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Evsen, “Elektrik kesintileri ibadetleri aksatmasın. Diyanet İşleri Başkanlığı harcama kalemlerine göre meclisten bütçe ayarlanmaktadır. Bütçe görüşmeleri neticesinde de meclis genel kurulu onayıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’na belli bir bütçe tahsis edilmektedir. Camilerimizin gider kalemlerinde olan “aydınlatma gideri” idare tarafından kısmi olarak karşılanmaktadır. Yasal olarak tamamen karşılanması gereken ama bütçe kısıtlamalarından dolayı kısmı şekilde karşılanabilen aydınlatma giderleri dahi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Faturalar gecikince elektrikler kesiliyor

Camilerin Soğutma ve ısıtma giderleri ise maalesef cami görevlileri ve cemaat tarafından karşılamak zorunda kalınmaktadır. Dolayısıyla bu da ülkemizin çeşitli bölgelerinde çok sıkıntılara ve mağduriyetlere sebep olmaktadır. İbadethanelere, elektrik müessesesi özelleştirildiği için ibadethane muamelesi yapılmamakta ve faturalar geciktiği zaman elektrikler kesilmektedir. Ülke genelinde icralık olan camilerimiz dahi olmaktadır. Ülkemizin birçok noktasında din görevlilerimiz bu konuda sıkıntılarla karşılaşmaktadırlar. Diyarbakır’da da aynı sıkıntı nedeniyle geçen günlerde bazı camilerimizin elektrikleri kesilmişti. Girişimlerimiz sonucu elektrik akışı başlasa da tekrar bazı bölgelerde elektrikler kesilmeye başlandı. Kış geliyor ve Camilerin elektriklerinin kesik olması ibadet hakkının engellenmesi olacaktır.

Cami cemaati mağdur oluyor

Diyanet-Sen olarak talebimiz; camilerimizin, aynı aydınlatmada olduğu gibi ısıtma ve soğutma giderlerinin de merkezi bütçeden karşılanması ve bu konuda ülkemizin çeşitli bölgelerinde oluşan mağduriyetlerin giderilmesi yönündedir. Hükümet cami elektriklerini kesiyormuş gibi oluşturulmaya çalışılan art niyetli bir algıya da mahal vermemek için camilerin tüm giderlerinin genel bütçeden karşılanmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Bu konudaki taleplerimizi de tüm yetkililerimize, Diyanet işleri başkanlığımıza ve hükümetin yetkililerine de iletmek istiyoruz. Elektriği kesilen her Cami cemaatinden mahrum kalıyor. Kimse camileri cemaatinden uzak bırakmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.