Diyarbakır’da bağ bozumu hareketliliği

Diyarbakır’da bağ bozumu hareketliliği

Diyarbakır’da binlerce yıllık geleneğe sahip bağ bozumu sezonu başladı. Birçok ilçede başlayan kışlık, pekmez, pestil ve cevizli sucuk hazırlıkları sürüyor. Eğil İlçesi’nde bağ bozumu görsel şölene dönüştü.

AMİDA HABER- Diyarbakır’da Ağustos ayının ortasında başlayan ve iklim şartlarına göre Ekim ayının sonuna kadar süren, binlerce yıllık geçmişi bulunan bağ bozumu hareketliliği başladı. Diyarbakır’ın Silvan, Çermik, Dicle, Eğil, Hani ve Lice İlçesi'nde üzümler toplandı, kaynamaya bırakılan kazanlardan pestil, pekmez ve cevizli sucuk yapımına başlandı. 7’den 70’e tüm aile üyelerinin katılımı toplanan üzümler ve işlenmesi sırasında yaşananlar adeta görsel bir şölene dönüşüyor. Bu görsel şölenlerden biri de Eğil İlçesi’nde yaşanıyor. İlçede yaşayan Harun Şahin üzümlerin toplanmasından işlenmesine kadar tüm detayları Amida Haber’e anlattı.

bag-bozumu-4.jpg

1 tona yakın üzüm topladık

Uzun yıllardır ailesiyle birlikte üretim yapan Harun Şahin, bağlarının yüzlerce yıllık olduğunu, 13 dönümlük alandan toplam 1 tona yakın üzüm topladıklarını söyledi.

‘Verim iyi, sıcak havalar üzümü yaktı’

Harun Şahin, bağ bozumunda topladıkları üzümden pekmez, reçel, pestil, kesme ve cevizli sucuk hazırladıklarını söyledi. Kadın erkek, çocuk demeden 7’den 70’e tüm aile fertlerinin katılımıyla günün ilk ışıkları ile bağlardan topladıkları üzümleri küçük havuzlarda ezdiklerini, daha sonra, “şıra” dedikleri suyunu mikrobunu kırmak için kaynattıklarını belirten Şahin, “Bu işlemin ardından kaynattığımız üzüm suyuna un katarak süzüyoruz. ve tekrar kaynatmaya başlıyoruz. İstediğimiz kıvama gelince çeşitli mamuller hazırlıyoruz. Böylece kışlık ihtiyacımızı karşılıyoruz. Bazı aileler satışa da sunuyor. Bu yıl iklim koşulları istediğimiz gibi geçti. Verim iyiydi ancak sıcaklar nedeniyle bazı yerlerde üzümde yanmalar oldu” şeklinde konuştu.

bag-bozumu-2l.jpg

Aynı verim bekleniyor

Diyarbakır’da geçtiğimiz yıl, 20 bin dekar alanda 172 bin 44 ton üzüm yetiştirilmişti. Bu yıl ise benzer yetiştirildiğini belirten yetkililer, binlerce dekar alanda gerçekleştirilen üretimde aynı verimi bekliyor.

Pestil ve pekmezin faydaları nelerdir?

Bol miktarda potasyum, demir, A ve B vitamini içeren, yaş ve kurutulmuş biçimde tüketilebileceği gibi pekmez, pestil, Cevizli sucuk ve çeşitli alkollü içeceklerin üretiminde de başrol oynayan üzümlerin toplandığı bağ bozumu, ülkede kimi zaman festivallere de konu oluyor. (Haber: İlyas Akengin)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.