Diyarbakırlı avcılar görmesin!

Diyarbakırlı avcılar görmesin!
Türkiye'de nesli tükendiği düşünülen Anadolu Parsı, fotokapana yakalandı. 10 yıl önce Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde görülen leopar avcılar tarafından öldürülmüştü.

AMİDA HABER- Türkiye'de nesli tükendiği sanılırken 1974 yılından sonra ilk kez 2019'da görüntülenen Anadolu'nun en gizemli hayvanı Anadolu Parsı, bir kez daha fotokapana takıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nce doğaya yerleştirilen fotokapanlarla, Anadolu'nun en gizemli hayvanlarından Anadolu Parsı görüntülendi. DKMP'nin, X sosyal medya hesabından, fotokapanlarla görüntülenin Anadolu Parsı'na ilişkin paylaşım yapıldı.

AA'nın haberine göre Türkiye'de nesli tükendiği düşünülen Anadolu Parsı'nı, doğada görüntülemek çok zor olsa da çalışmalara yılmadan devam edildiği belirtilen açıklamada, ülkenin biyolojik çeşitliliğinin ve doğal güzelliklerinin korunması konusunda gerçekleştirilen titiz çalışmalar neticesinde, 1974 yılından sonra ilk kez 2019'da fotokapanlar ile görüntülendiği hatırlatıldı.

Anadolu Parsı'nı, görüntülemenin büyük heyecan uyandırdığı ve sevinç kaynağı olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu eşsiz hazineyi korumak ve neslinin devamlılığını sağlamak amacıyla Genel Müdürlüğümüzce dört koldan hummalı bir çalışma başlatıldı. Bir taraftan 'Göçmen Türler Sözleşmesi Orta Asya Memeliler Girişimi' uzmanlarınca leopar türü için hazırlanan bölgesel eylem planı ülkemize uyarlanırken, diğer yandan 'Anadolu Parsının Eylem Planı' kapsamında hızla veriler toplanmaya başlandı. Farklı üniversitelerden uzmanların görev aldığı TÜBİTAK projesi ile şimdiden geniş alanlara fotokapanlar yerleştirildi. Fotokapanlardan elde edilen veriler Pars eylem planında ve yaban hayatı geliştirme sahalarının yönetim planlarında altlık veri olarak kullanılacak. Bu kadim topraklar ilelebet onun yurdu olsun diye izlerini sürüyor, işaretlerini takip ediyor ve onu koruyoruz."

10 yıl önce Diyarbakır’da leopar öldürülmüştü

leopar.jpg

Öte yandan 10 yıl önce Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde görülen bir leopar avcılar tarafından vurmuştu. Leopar nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.