Silvan’da bebek ve çocuk hasta sayısında ciddi artış

Silvan’da bebek ve çocuk hasta sayısında ciddi artış

Diyarbakır Silvan Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi'ne getirilen çocuk ve bebek hasta sayısında artış yaşanıyor. Uzmanlar, ateş, öksürük ve halsizlik şikayetiyle karşılaşan aileler virüs nedeniyle endişeli olduklarını belirtti.

AMİDA HABER- Havanın soğuması, hava kirliliğinin artması, toplu ve sıkışık ortamlarda yaşanılması, özellikle çocukların maruz kaldığı soğuk algınlığının bulaşması sonucunda hastalıklarda ciddi artış yaşanıyor. Kış aylarına girmesiyle birlikte Silvan'da çocuk hasta sayısında artış gözlemlendi. Özellikle, 4 ile 13 yaş arası çocukların ateş, öksürük ve halsizlik gibi şikayetler nedeniyle Silvan Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığı kaydedildi.

Ateş öksürük halsizlik

Soğuk havaların etkisini arttırmasıyla üst solunum yolu enfeksiyonlarında yaşanan artışı değerlendiren uzmanlar, "Hastaneye, yoğun bakıma yatması gereken çocuk sayısında bir artış var. Biz aralık, ocak gibi bu yoğunluğu daha fazla görüyoruz. Koronavirüs de panik yapacak düzeyde değil” dedi. Soğuk havaların etkisini arttırmasıyla üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşanıyor. Öksürük, ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, baş ağrısı gibi şikayetlerle çok sayıda yurttaş hastanelerin yolunu tutarken uzmanlar grip (influenza) başta olmak üzere RSV, Covid-19, metapnömovirüs ile rinovirüslerin benzer şikayetlere neden olduğunu ifade ediyor

Aileler endişeli

Silvan’da yaşayan Mehmet Kabak adlı vatandaş, “Çocuğum yaklaşık bir haftadır yüksek ateş, öksürük ve halsiz bir durumda sürekli hastaneye getiriyoruz. Silvan Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Servisi’nde tedavi altına alındı. Burada yüzlerce çocuk aynı şikayetlerle yatmaktadır. Acil ünitesinde yüzlerce çocuk tedavi olmak için başvuru yapıyor. Çocuğumu covid olmasından korkuyorum” dedi. (İhsan Yılmaz/Özel)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.