Diyarbakır sağlık turizmine start verdi

Diyarbakır sağlık turizmine start verdi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) öncülüğünde bir araya gelen sağlık turizmin paydaşları Diyarbakır’da Sağlık Turizminin yeniden canlandırılması için start verdi.

AMİDA HABER- DTSO toplantı salonunda düzenlenen toplantıya DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, DTSO Fuar Komisyonu, Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof.Dr. Mehmet Akdağ, Uluslararası GAP Sağlık Turizmi Derneği (GAPSAĞTUR-DER) Başkanı Dr.İsmail Yıldız, kamu ve özel sektör sağlık kuruluşları ile Sağlık Turizmi Acentaları ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Kaya, oda olarak sağlık turizmine önem verdiklerini belirterek, “Mezopotamya 2.Uluslararası Sağlık Turizmi Çalıştayı’nı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin Erbil, Duhok, Süleymaniye, Zaho illerinden birinde yapılması için çalışma yaptık, ancak çeşitli sebeplerden dolayı bu çalıştay gecikti. Diyarbakır’a Sağlık Turistinin nasıl getirilmesi gerektiği konusunda Oda olarak her türlü desteği vereceğiz, Hastanelerimiz bu konuda bizleri doğru bir şekilde yönlendirmesini bekliyoruz” dedi.

Yönetmelik hazırlandı

Uluslararası GAP Sağlık Turizmi Derneği (GAPSAĞTUR-DER) Başkanı Dr.İsmail Yıldız ise konuşmasında, hedeflerinin Türkiye’deki üniversite, kamu ve özel hastanelerine yurtiçinde ve yurtdışında; Sağlık Turizmi ve Kaplıca Turizmine yönelik rehberlik ve dayanışma hizmeti vererek, Sağlık Turizmi alanında hizmet vermelerine katkı sağlamak olduğunu, sağlık turizmi kapsamında Türkiye’nin özellikle medikal turizm’in bazı alanlarında ciddi üstünlüklere sahip olduğunu, Türkiye özelinde Diyarbakır’ın dünyadaki sağlık turizmi pazarından hak ettiği payı alması gerektiğini ifade etti. Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ ise üniversite hastaneleri olarak 2023 yılının ikinci çeyreğinde sağlık turizmi hizmetlerini daha profesyonel yürütmek için yönetmelik hazırladıklarını belirterek, sağlık kuruluşları arasında sinerji oluşturulması gerektiğini söyledi.

‘Avrupa’dan hasta getirmeliyiz’

Toplantıda Türkiye’de fuar merkezi işletmeciliği, fuar organizatörlüğü, sağlık turizmi, döküm endüstrisi ve e-ticaret alanlarında faaliyet gösteren ve Amsterdam, Berlin, Frankfurt ve Bosna Hersek’te sağlık turizmi fuarları düzenleyen ALZ Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz, Türkiye’ye hasta getirmenin önemine, gurbetçilerimizin gönüllü turizm elçisi rolünü oynadıklarına, Avrupa’dan Diyarbakır’a hasta getirmenin önemine vurgu yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.