Güldiken: Engelli yurttaşların çoğu açlık sınırının altında yaşıyor

Güldiken: Engelli yurttaşların çoğu açlık sınırının altında yaşıyor

Dünya Engelliler Gününe ilişkin açıklama yapan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Başkanı Şiyar Güldiken, binlerce engelli yurttaşın açlık sınırının altında yaşadığını söyledi.

AMİDA HABER- Dünya Engelliler Günü, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından bu yana 3 Aralık’ta kutlanan uluslararası bir farkındalık günü. Bu kapsamda Diyarbakır’da bir araya gelen Amed KESK Şubeler Platformu ve Engelsiz Bileşenler Federasyonu Genel Merkezi, Dünya Engelliler Günü’ne ilişkin Hazal Parkta açıklama yaptı.

“Engelliler için bütçe, engelli yurttaşlar için kamu hizmeti istiyoruz” pankartının açıldığı eylemde konuşan SES Diyarbakır Şube Başkanı Şiyar Güldiken, Türkiye’de 10 milyondan fazla engelli vatandaşın sistematik bir ayrımcılığa ve ötekileştirmeye maruz bırakıldığını söyledi.

'Engelliler yoksullaşıyor'

Hazırlanan basın açıklamasını okuyan Güldiken şunları söyledi, “Engelli yurttaşların mücadelesiyle kazanılmış haklar bir bir geriletilirken 2005'ten bu yana uygulanması gereken ‘erişilebilirlik mevzuatı’ iktidar tarafından sürekli ertelenmektedir. Yaşanan derin ekonomik kriz koşullarında, çoğunluğu açlık sınırının altında olan engelli yurttaşların cüzi ödenekleri çok yetersiz bir hale gelmiştir. Engelliler gıda, barınma, temel tıbbi ve medikal malzemelere erişimde çok ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Engelli yurttaşlar temel eğitim, sağlık, ulaşım, çalışma ve temsil haklarına erişimde ağır güçlükler yaşamaktadır. Engellilere ve yakınlarına ödenen "ödenekler" temel yurttaşlık gelirinin, asgari ücretin, açlık sınırının çok altında kalmıştır. Enflasyon ve kur şokları engelli nüfusta derin bir yoksullaşmaya neden olmuştur” dedi.

Kamusal politikaya ihtiyaç var

“Engelliler için kapsamlı bir bütçe ile kamusal hizmetler yeniden organize edilmelidir” diyen Güldiken, “Türkiye imzalayıp onayladığı BM Engelli Haklarına İlişkin Sözleşmenin gereklerini tam olarak yerine getirmemektedir. Yaşanan derin ekonomik kriz nedeniyle engelliler, yaşlılar, nadir veya süreğen hastalığı olanlara yönelik kamusal bir politikaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır. Her iki yurttaştan birinin yoksulluk ve işsizlik koşullarında engellilik sorunları ile boğuştuğu bu toplumsal düzen adil ve eşitlikçi değildir. Bu nedenle; Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) olarak engellilere yönelik temel kamusal hizmetlerinin, bu amaçla ayrılan kadro ve bütçenin hak temelli bir şekilde arttırılmasını talep ediyoruz. Kamu emekçileri ve engelli yurttaşlar açısından dile getirdiğimiz hak, talep ve durumların gereği olan kamusal politikalar derhal yerine getirilmelidir” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.