Oruç tutsaklığı ve oruca tutunmak

Oruç, “fakirin, yoksulun, açın halinden anlamak” değildir. Öyle olsaydı; fakirlere, yoksullara, açlıkla burun buruna kalmış topluluklara da oruç farz kılınmazdı.

Oruç tutmak, Allah’a tutunmaktır.

Oruçlu olmak, Allah’la olmaktır.

Oruçlu kişi yemeden, içmeden ve şehvetten kaçınınca; dünyevileşmeden sıyrılıp Allah’a kaçıyordur aslında…

Oruçlu kişi, nefsinin kölesi olmaz; nefsini kendine köle eder ve sadece ve sadece Allah’a olan bağlılığını ispat eder.

Oruçlu kişi adaleti tesis ve temin eder.

Oruçlu kişi zalimin karşısında; mazlumun yanında olur.

Oruç tutan kişi, oruç tutmayan kişiye surat asamaz, onu kınayamaz. Oruçlu olan kişi, oruç tutmayana öfkeleniyorsa, aslında kızdığı şey “kendi orucuna duyduğu öfke”dir. İbadet yapan, yapmayana öfkelenirse, o ibadeti sindiremeyip kusuyordur demektir.

İftar sofralarında; israf varsa, “orada oruç yoktur” demektir, “orucun ne olduğunu bilmemenin” göstergesidir “İSRAF SOFRALARI”. Oruçlu kişi tefecinin, zalimin, rantçının, kölesevicilerin ve kanlı sermayenin verdiği iftar sofrasında da oturmaz.

Oruçlu kişi cehd eder, oruç tutan herkes mücahid olmalıdır: Haksızlığa, Cehalete, Yobazlığa, Zalimliğe ve Hırsızlığa savaş açan kişiye mücahid denir ve mücahidin savaşı bu yönde olur.

Güzel Ahlak, Adalet, Erdem, Barış, Özgürlük, Tektanrıcılık (Tevhid) ve Empati; islamın ve imanın yedi kaidesidir. Oruçlu kişi, ancak ve yalnız bu yedi kaide üzerinden hareket etmelidir ki, bu sadece Ramazan için geçerli de değildir.

Depremden etkilenen ve deprem bölgesinde çalışma yürüten insanlara yardımcı olmak, onlara hayır - hasenette bulunmak ve onlara yardım etmek her oruçlunun birinci vazifesi olmalıdır.

Oruçken, küs olduğunuz ya da kırıldığınız birini affedin. Oruçken, intikam duygunuzu mezara gömün; uzlaşı ruhunuzu pazara çıkarın.

Uzman Hekimleriniz “sağlığınız buna elverişli değil oruç tutmayın” diyorsa, asla oruç tutmayın zira bu intiharın provası olur ve mümin insan intihar etmeyi hayal bile etmemelidir.

İftar sofralarımızda tevazu olsun, et ya da sıcak yemek yiyemeyen garibanlar sofralarımıza şeref versin, sofralarımızda tebessüm ve neşe olsun, sofra sohbetlerimiz bilim ve irfan olsun.

Hülasa biz orucu tutalım; oruç bizi tutsak etmesin.

Bizi Ramazan’a kavuşturan Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Huzurlu ve Güzel Ramazanlar…

Selam, umut, sevgi ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum