Salih KAPLANER

Salih KAPLANER

RUHSAL GELİŞİMLER

RUHSAL GELİŞİMLER

RUHSAL GELİŞİMLER

Ruhsal gelişim insanın kendisini keşfetmeye çalışması ve dünyayı anlayamaya çalışmasıdır. Kısacası tüm varoluşu anlama çalışmasıdır. Ruhsal gelişim, herkes için farklı yollardan olsa da üç temel yolu vardır.

Bunlar;

-Akıl yolu,

-Beden yolu

-Kalp yoludur.

Akıl yolu; okuma, yazma, düşünme, araştırma, soruşturma ve analiz gibi yollarla gelişir.

Kalp yolu; inanç, ibadet, samimiyetle yükselir.

Beden yolu da yemek ve gündelik ihtiyaçlarla gelişir.

Ruhsal gelişim kalp yolundan, yanı içsel bir süreçtir.

Ruhsal gelişimde, beden üzerinde hakimiyet kurmak gerekir. Bu da yoğun bir çalışmayla olur elbette. İç sesler, düşünceler, bilinçaltı, önsezi dikkat edilmesi gereken konulardır. Anlayacağınız nefisle uğraşmak gerekir. Nefis bir iç durum olduğu halde, vücumuzun her bir tanesine yayılmış bir durumdadır. Epey tecrübeli ve sinsidir. Bazen silahımızdan bile vurabilir bizi. Yer, zaman, yön tanımaz; her yer de, zaman da ve yönden yaklaşabilir. Bundan dolayı iç olgularımıza dikkat etmeliyiz.

Olumsuz bir düşüncenin sonuçları felaket olabilir.

Ruhsal gelişim tek başına bir yolculuk olduğu halde, bu yolculuk tek başına bitirilmesi zor olan bir yoldur. Çünkü her insan yardıma ve desteğe ihtiyacı vardır. Bir de buna insanın sosyal yapısını eklersek fotoğraf kendini iyice belli eder. Birlik olma fikrini benimsemeliyiz. Bu süre de bir rehberden destekte alına bilinir. Bu illahı profosnyel biri olmasına gerek yok, en yakın arkadaşınız bile olabilir. Tercih sizin.

İnsanın ruhsal gelişimi tek bir çizgiyle belirlemek veya bir kalıba sıkıştırmak çok zordur. Bu gelişim dinamik bir süreçtir. İçerisinde hem büyümeyi hem de gelişmeyi barındıran bir süreç anlayacağınız. Ve en önemlisi de ruhsal gelişimi zamanla sınırlandıramayız. Yanı bir kere bunu yaptım, iki defa şunları yaptım demekle gelişimi tamamlayamayız. Süreklilik ister.

Gelişimi en güzel şekliyle içinde bulunduğumuz dünyayla görebiliriz. Örneğin bir çiçeğin tohumdan filizlenip büyümesine kadar bir gelişme içerdiğini anlayabiliriz. İnsan da buna benzer, nefes aldığı süre zarfında, sürekli bir gelişim içindedir. Gelişim sinir sistemlerine pareler olarak zeka, davranış ve yeteneklerimizde gelişir. Bu da içsel bir gelişimdir, zaman alır.

Örneğin; Bir akşam uyuyup, sabah kalktığınızda kendiniz ünlü bir artıst, iyi bir yazar veya başarılı bir öğrenci olamazsınız. Bunlar için belli aşamalardan geçmeniz gerekiyor haliyle. Bir yer düşecek ağlayacaksınız, bir yerde başarının zirvesine ulaşıp sevineceksiniz.

Ruhsal gelişim de böyle değil midir ?

Ruhsal gelişim yoluğuna çıkanlar sürekli kendisini geliştirme ve değiştirme uğraşı içindedirler. Bu süre zarfında yeni şeyler öğrenirler. Bunları düzenli bir şekilde hayatına dökerler. Hayatları böylece şekillenir. Düzenli bir şekilde değişimler öğretip ve aktarırlar. Her öğrenme ve aktarma da ruhsal gelişimlerinde daha da derinleşirler. Böylece özgüven yükselmesine bir kapı açar. Çünkü, artık gelişen ve değişen bir birey olarak başkalarına da bir şeyler öğretebilmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Salih KAPLANER Arşivi