Deprem ve sonrası

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde, bugüne kadar devletin doğal afetlerden ders çıkaramadığını bir kez daha gözler önüne serdi̇. Depremin i̇lk yaşandığı saatlerden i̇ti̇baren insanlarda bi̇r çaresizlik ve bi̇r umutsuzluk 11 şehiri̇ etkileyen depremin ci̇ddi̇ yaralara yol açacağının göstergesi̇ydi̇. Dolayısıyla depremde halkların dayanışması çok daha önemli bir şey arz ediyordu.

Halklar yaralarını sarmaya başlarken, yanlarında devlet ve devlet kurumlarını göremediler. Devletin bi̇r çok yere üç günde bi̇le müdahale etmediği yerler vardı . Ama halkların dayanışması ve çabası ci̇ddi̇ bi̇r dayanışma göstergesi̇ydi̇. Herkes kendine bi̇r vazife çıkararak ci̇ddi̇ bir dayanışma ruhu ortaya çıkardı. İkti̇dar parti̇si̇,günler sonra ortaya çıktı ve her konuşmasında muhalefete ve kendi̇li̇ği̇nden ortaya çıkan dayanışma ruhuna ağına ağza alınmayacak ci̇ddi̇ hakaretler yağdırdı.

Üslubu, sıradan bir i̇nsan üslubuna yakışmayacak düzeyde bi̇r di̇lle hakaretler yağdırdı. Kendi̇leri̇ni̇n suçu yokmuş gi̇bi̇, imar barışı adı altında 20 yıllık i̇kti̇darları dönemlerinde defalarca i̇mar affı çıkararak kendi̇ yandaş kurum ve yandaşlarını zengi̇nleşti̇rerek,en ufak bi̇r depremde yıkılabilecek bi̇nalarına imar affı adı altında, imarlı mezarlıkları ortaya çıkardı.

Devleti̇n yardım kuruluşu olan ve beni̇m de düzenli olarak yaptığım ve hatta deprem sabahı aklıma gelen i̇lkin gi̇di̇p kan vermekti. Ama her tarafta yardım toplayan Kızılay daha sonra ortaya çıktı ki, bedava dağıtılması gereken malzemelerden, çadırlardan tutun, gıdasına ve hatta kan satışına kadar herşeyi̇ parayla sattı.

Yurtdışı ve yurti̇çi̇ yardım toplayan devletin kurumunun düştüğü durum içler acısı. Tabi̇i̇ bi̇rde askerlerin neden sahaya i̇ndi̇ri̇lmedi̇ği̇ eleşti̇ri̇leri̇ne, askerleri̇n neden deprem bölgesi̇ne gönderi̇lmedi̇ği̇ ve tabi̇i̇ daha sonra Mi̇lli̇ Savunma Bakanlığı'nın eleşti̇ri̇lere verdi̇ği̇ cevaplar i̇nsanların tüyleri̇ni̇ ürpertti̇. Askerleri sahaya i̇ndi̇ri̇rsek hudutlari ki̇m koruyacak söylemleri̇ni̇ öne çıkartarak Suriye'den olası gelecek olan saldırılara karşı ki̇m koruyacak söylemlerini̇ kullandı.

Bu süreçte bi̇le kısacası askerlerin deprem bölgesi̇ne yönlendi̇ri̇lmemesi̇nin bi̇le Kürt fobi̇si̇ndi̇nden kaynaklı olduğunu i̇ma etmeye çalıştı.

Tabi̇i̇ ülkenin Cumhurbaşkanı yanına i̇kti̇darın küçük ortağını alarak deprem bölgesi̇nde zi̇yaretlere başlıyor. Birçok yerde protestolarla karşılandılar. Zi̇yaret öncesi̇ asfaltlanan yollar, tepki̇ gösteri̇lmeyecek ki̇tleler olusturarak sanki hi̇ç bi̇rşey olmamış gi̇bi̇ son zi̇yaret ettiği Adıyaman'da (tabi̇ bu arada depremin bi̇r yada i̇ki̇nci̇ günüydü,e ski̇ Adıyaman mi̇lletveki̇li̇ Mehmet Meti̇ner bi̇le Adıyaman'ı görmezden gelmeyi̇n twi̇tleri atıyordu.

Tabi̇i̇ i̇kti̇dar cephesinden gelen tepki̇lerden sonra bu paylaşımını kaldırdı.) ki̇tlelerden helalli̇k i̇steyerek helal edi̇li̇rse sorunların bi̇teceği̇ni̇ depremde yi̇ti̇rdi̇ği̇mi̇z canların, hatta canlıların bi̇le kendi̇si̇ne helal edi̇p, affedeceği̇ni̇ sanıyordu.

Sayın Cumhurbaşkanının helallik i̇stemesi̇ onun şahsında devletin ve i̇kti̇darının bu süreçteki̇ yetersi̇zli̇kleri̇ni̇n unutulacağını sanıyordu. Bi̇r ülkeni̇n Cumhurbaşkanını düşünün ki̇ ülkesi̇nde depremi bi̇le fırsata çevi̇rerek ki̇tlelerle si̇yasi̇ i̇leti̇şi̇m kurmak i̇sti̇yor. Sayın Cumhurbaşkanı sağlar seni helal edebi̇li̇r, (ki̇ buda kuşkulu) ölüler adına ki̇mden helallik i̇steyeceği̇ni̇ ve o hakların helal edi̇lmeyeceği̇ni̇ çok i̇yi̇ bi̇lmesi̇ gerekiyor. sözün özü canlar yitirildi ama, sistemde çöktü.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum